Andrzej Bobkowski (1913-1961) – polski prozaik, eseista, przedsiębiorca, popularyzator modelarstwa lotniczego. Nienawidził komunizmu. Według niego to system totalitarny, zakłamany, zakładający ideologiczną tępotę. Zabierający to, co człowiek ma najcenniejszego – wolność. W wieku 26 lat wyjechał z Polski do Francji, zaś w roku  1948 opuścił Francję i osiedlił się w Gwatemali i tam pozostał do końca życia.

Książkę "Listy z Gwatemali do matki" poleca Natalia

Wypożyczona prze Agnieszkę R. do 12.01.2017 

W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan Kaczkowski zdradza źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówi z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który wie, że być może nie zostało mu wiele czasu.

 


 

Książka Ludwiki Włodek Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów jest wyjątkowa. Napisała ją prawnuczka pisarza, Ludwika Włodek. Odbyła liczne podróże do miejsc związanych z Iwaszkiewiczami, rozmawiała z osobami z bliższej i dalszej rodziny. Czytała ich nieopublikowane listy, wspomnienia i pamiętniki. Powstała w ten sposób przejmująca opowieść, miejscami tragiczna, miejscami zabawna, pełna anegdot nieznanych dotąd nawet najwnikliwszym badaczom twórczości Iwaszkiewicza

 

poleca Basia Kuciel


Biografia Apoloni Chałupiec, Polki, która zrobiła wielką karierę w Hollywood jest bardzo interesująca.  To nie tylko opowieść o sławnej aktorce, ale również  historia narodzin filmu i mnóstwo informacji o ludziach filmu okresu międzywojennego.

 

joanna


Książka - zredagowana i opatrzona wstępem przez wnuka Agaty Christie Mathew Pricharda – to listy Agaty Christie pisane do matki – relacja  z podróży do Afryki Południowej Australii , Nowej Zelandii i Kanady. Ta korespondencja  odkrywa zupełnie nowe, śmiałe oblicze Christie, a liczne odwołania do biografii pomagają zrozumieć tło powieści, z których zasłynęła.

 

joanna