Morderca bez twarzy”  to kolejna historia komisarza Wallandera.  Komisarz Wallander, miłośnik opery i jedzenia, należy do gatunku dojrzałych, znużonych życiem policjantów, którzy mimo pewnej dozy cynizmu pozostali wrażliwi i ciekawi świata. Tym bardziej wstrząsa nim pozornie bezsensowne morderstwo staruszków oraz późniejsza fala ksenofobicznych ekscesów.  Problem, który również dla nas staje się coraz bardziej aktualny.  Wspaniale opisane społeczne tło, w którym rozgrywa się akcja książki to  największy atut książki Mankela.  

joanna

 


Gra na cudzym boisku to interesujący kryminał dla osób, które lubią powieści w których ważna jest  analiza zagmatwanych tropów. Dla mnie istotną wartością  wszystkich książek Marininy jest zawarty w nich obraz współczesnej, codziennej  Rosji.

 joanna

 

"Biel nocy" to dobry kryminał. Niesamowita sceneria Szetlandów i dawne i mroczne tajemnice mieszkańców tej niewielkiej społeczności. Wciąga, trzyma w emocjach i zachęca do odwiedzenia Szetlandów.

 joanna

 

W kryminalno-szpiegowskiej powieści Cmentarz w Pradze Umberto Ecco opisuje historię cynicznego fałszerza świadczącego usługi wywiadom wielu krajów.

joanna


Kod Leonarda  da Vinci. W Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej. Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek,... Z księgozbioru Hani L.

 

Akcja książki Cyfrowa twierdza toczy się dwutorowo: jest wątek matematyczki znajdującej się w laboratorium NSA próbującej rozwikłać zagadkę i jest też typowy thriller z udziałem jej narzeczonego i zabójcy, rozgrywający się na uliczkach słonecznej Hiszpanii. Autor wykorzystał szyfry, kody i inne zjawiska z zakresu kryptologii do skonstruowania skomplikowanych zagadek. Z księgozbioru Hani L.

Colin Dexter (ur. 1930) jest autorem 13 powieści o inspektorze Morsie, piwoszu, miłośniku krzyżówek i muzyki Wagnera, oraz asystującym mu sierżancie Lewisie. Ich akcja rozgrywa się w Oksfordzie i jego okolicach. w powieści Nabożeństwo na Wszystkich Zmarłych Inspektor Morse i sierżant Lewis badają okoliczności śmierci kościelnego zamordowanego w kościele St. Frideswide's podczas nabożeństwa za zmarłych. Okazuje się, że był on ofiarą seryjnego zabójcy wkrótce bowiem dochodzi do kolejnych zbrodni.  Z księgozbioru Hani L.


 

Książka Weteran słynnego pisarza i dziennikarza brytyjskiego Fredericka Forsyth"a   jest zbiorem pięciu opowiadań kryminalno-sensacyjnych. z księgozbioru Hani L.