Half of Yellow Sun to powieść  nigeryjskiej autorki Chimamandy Ngozi Adichie. Akcja powieści toczy się w Nigerii, w czasie wojny domowej w  latach 1967-70.

Wydanie w języku angielskim.

Poleca  Natalia S.

 Amerykaana nigeryjskiej autorki Chimamanda Ngozi Adichie to opowieść o miłości i problemach rasowych skupiona wokół młodego mężczyzny i młodej kobiety z Nigerii, którzy stają przed trudnymi wyborami i wyzwaniami, jakie stawiają im kraje, w których postanowili zamieszkać. Poleca Natalia S.Gail Tsukiyama napisała powieść o Japonii, której akcja przypada na lata 1939 – 1966.
Najciekawsze właśnie dla mnie było w tej książce tło historyczne i obyczajowe. Nigdy nie czytałam książki, która opowiadałaby o II wojnie z perspektywy zwykłych Japończyków, ludzi także cierpiących i głodujących po drugiej stronie globu, żyjących w ciągłym strachu przed donosicielami.
Wiele ciekawostek na temat sumo, teatru masek, historii, kultury, obyczajów i oczywiście słynnych japońskich ogrodów to największe zalety tej książki. Ciekawy obraz odbudowy Japonii po wojnie.
Z księgozbioru Hani L.

.

Bohater książki, młody Anglik Nicholas Urfe, przyjmuje stanowisko nauczyciela na pewnej greckiej wyspie. Tam zaprzyjaźnia się z właścicielem wspaniałej posiadłości. Przyjaźń z milionerem wpędza młodzieńca w koszmar. Z każdym dniem rzeczywistość i fantazje coraz bardziej się mieszają, a Urfe staje się nieświadomym aktorem prywatnego teatru bogacza — styka się ze śmiercią, seksem i przemocą. Z księgozbioru Hani L.

 

 

 

 

 

 Zbiór najlepszych brytyjskich opowiadań kryminalnych z roku 2015. Wersja anglojęzyczna. Z księgozbioru Hani L.

 

 

 

 

 

Najpełniejszy zbiór nowelistyki Gabriela Garcii Marqueza. Z księgozbioru Hani L.

 Piasek w butach z księgozbioru Doroty Ch.

Książka opowiada o trzech kobietach, które przyjeżdżają na letni odpoczynek w Nuntucket oraz o młodym Joshie, który staje się opiekunką dla ich dzieci i jednocześnie nieodzownym członkiem grupy. Każda z kobiet ma swoje problemy: rak, zdrada męża czy wyrzucenie z uczelni za romans ze swoim studentem. Każda chce znaleźć w sobie energię, aby je pokonać.

 Kuchnia pełna duchów z księgozbioru Doroty Ch.

 Bohaterka książki  Ginny cierpi na zespół Aspergera, chociaż sama przed sobą nie przyznaje się do tego, że może być chora. Uważa, że jej nieśmiałość oraz obawa do ludzi wynikają z jej osobowości. Ginny stara się stanąć na nogi i usamodzielnić po latach zależności od rodziców.
Ukojenie znajduje w kuchni, wśród zapachów, form i kolorów dań odnajduje wreszcie choć niewielki spokój, lecz w takcie gotowania zaczyna widywać duchy, gdy przygotuje danie według receptury nieżyjącej już osoby.

Zaklinacz czasu z księgozbioru Doroty Ch.

Na historię „Zaklinacza czasu” składają się trzy mniejsze opowieści – jedna z czasów wieży Babel i dwie współczesne – o sercowych rozterkach nastolatki i rozpaczliwej walce pewnego bogacza ze śmiertelną chorobą. Choć każda z postaci wydaje się zupełnie inna, ich losy w pewnym momencie łączą się, tworząc nowy, nieco fantastyczny wątek. Autor nie boi się mieszania fantazji z rzeczywistością, odrobiny sacrum z profanum

 Zielone drzwi to książka o życiu. Katarzyna Grochola opowiada w niej o sobie, swoim dzieciństwie, młodości, dojrzewaniu... . O radościach, problemach i smutkach. Z księgozbioru Hani L.

 

 

 

A nie mówiłam to kontynuacja powieści Nigdy w życiu i Ja wam pokażę . Z księgozbioru Hani L.