Informacja o realizacji projektu Mała Akademia Rozwoju Osobistego

  • Spotkanie pierwsze: listopad -  warsztaty w pracowni ceramicznej

Ceramika to rzemiosło stare, jak świat. Już wiele tysięcy lat przed naszą erą ludzie pierwotni odkryli plastyczne właściwości gliny i docenili jej użyteczność. Od czasu, gdy pierwsze gliniane naczynie przez przypadek wpadło do ogniska, aż po dziś dzień ludzie tworzą ceramiczne naczynia użytkowe, produkowane obecnie przemysłowo. Warsztaty z ceramiką, a dokładniej z gliną, z pozoru bardzo nieciekawym materiałem, ale wdzięcznym i łatwym w kształtowaniu, pozwoliły nam na zetknięcie się z tworzeniem przedmiotu samemu, według swoich wyobrażeń i możliwości.

Miejsce spotkania nie było przypadkowe, była to pracownia ceramiczna w Zespole Szkół Specjalnych im. K.I.Gałczynskiego. Współpraca naszego Klubu ze szkołą trwa od kilku lat. Między innymi  dwa lata temu współfinansowałyśmy zakup pieca będącego wyposażeniem pracowni. ,

 

Na czwartkowych zajęciach nabyłyśmy  najważniejsze, a zarazem najprostsze, umiejętności, wałkowanie płatów gliny i formowanie wałeczków, a potem z dużym zapałem wycinałyśmy z wywałkowanej gliny  ptaszki i choinki,  tworzyłyśmy mnóstwo różnych ozdóbek. Nasze wyroby pozostały w pracowni do schnięcia i wypalenia i zostały nam przekazane po utrwaleniu.  

 

  • Spotkanie drugie: styczeń 2018 r. - robimy kotyliony

Kotylion (fr. cotillon) to zbiorowa zabawa taneczna, w czasie której pary tancerzy noszą ozdobne odznaki, przypięte do piersi, zwane też kotylionami. Zazwyczaj są to wzorowane na orderach małe wstążeczki, rozetki lub bukieciki. Pary jednakowych kotylionów są na początku zabawy rozdzielane między panie i panów – uczestników balu – zabawa polega na tym, aby posiadacze jednakowych kotylionów odnaleźli się na sali i tańczyli parami.

 

Pod fachowym okiem pani plastyczki robiłyśmy z zapałem kotyliony na nasz bal charytatywny. Chcemy, by uczestnicy balu dobrze  się bawili, a więc  i przygotowane przez nas elementy zabawy muszą być pełne wdzięku i uroku.