Są piękne, młode i utalentowane, mają marzenia do których dążą. Z zadziwiającą konsekwencją i pasją realizują  kolejne zadania  i kolejne cele.  Takie są nasze stypendystki. Szlachetny program pomocy utalentowanym uczennicom  Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Bielsku - Bialej  nasz klub realizuje od 10 lat.

 

Jesteśmy dumne z naszych stypendystek i szczęśliwe, że możemy w niewielkim stopniu pomóc w realizacji marzeń, a w tym miejscu   zapraszamy, by powiedziały nam coś o sobie.

Stypendystki o sobie

Flecistka Milena Szczupak

 

 Milena Szczupak Jest uczennicą Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie fletu u pani prof. Doroty Parzyk. W 2013 roku zdobyła 2 miejsce na Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie, w 2014r. na Śląskim Konkursie  INSTRUMENTY DĘTE „Drewno dla najmłodszych” zdobyła 3 miejsce, a na Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu Zdroju uzyskała wyróżnienie. W roku 2019 rozpoczęła współpracę z wybitnym młodym kompozytorem - Przemysławem Packiem. Stała się również członkiem kameralnego zespołu "Trzy/Czwarte", z którym w Lublinie wykonywała dzieła tego kompozytora. Ponadto współpracuje z młodą grecką skrzypaczką - Cateriną Prodani.


 Akordeonistka Kamila Piecha

Moja mama, Wioletta, bardzo dba o mnie i uważnie obserwowała co najbardziej mnie interesuje. Jak wynikło  z jej obserwacji , przejawiałam wyjątkową chęć do grania . W naszym domu miałam dostępny wówczas instrument klawiszowy keyboard, przy którym spędzałam bardzo dużo czasu. Więc kiedy miałam 6 lat mama zapisała mnie do zerówki muzycznej. Tam, po roku wstępnego nabierania wiedzy o muzyce  pani pedagog wraz z panią psycholog orzekły, iż jak najbardziej mam predyspozycje do szkoły muzycznej.  Przyszedł czas na to bym wybrała instrument, na którym chciałabym grać. Na egzaminach wstępnych do Szkoły Muzycznej w komisji egzaminującej siedziała Pani Ewa Grabowska-Lis - świetna akordeonistka i pedagog, której to zwierzyłam się, że moim marzeniem jest grać jak mój wujek  - Jakub Mietła absolwent wydziału akordeonowego w Katowicach. Wówczas okazało się, że wujek był kolegą pani Ewy z okresu jej studiów, więc postanowiła, że weźmie mnie pod swoje skrzydła. I tak w roku 2006 zdałam do klasy pierwszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki  w Bielsku-Białej, w klasie dr hab Ewy Grabowskiej-Lis. Nauka pod kierownictwem pani Ewy Grabowskiej trwała do roku 2009.
W 2009 roku trafiłam do klasy dr Wojciecha Golca , gdzie rozwijałam swoje umiejętności pod okiem wspaniałego nauczyciela, który prowadził mnie i rozbudził miłość do tego pięknego instrumentu! Podczas nauki brałam udział w wielu koncertach i konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Uczestniczyłam w wielu kursach i warsztatach akordeonowych prowadzonych przez muzyków, którzy mają bardzo duży dorobek w dziedzinie  polskiej muzyki akordeonowej.

W 2013 roku wraz z Klaudią  Wachtarczyk - basistką, dostałyśmy się na świeżo otwarty w Bielskiej Szkole Muzycznej Wydział Jazzu i muzyki rozgrywkowej. Należałyśmy do zespołu "Sekstet Prawie Żeński" w składzie Kamila Piecha - akordeon, Noemi Dudziak - fortepian, Marta Szermańska - flet, Patrycja Staszek - skrzypce, Klaudia Wachtarczyk - gitara basowa, Krzysztof Majka - gitara akustyczna.  Razem wyjeżdżaliśmy na liczne koncerty i konkursy, w których to zdobywaliśmy najwyższe wyróżnienia. 

Obecnie należę do tria akordeonowego pod kierownictwem dr. hab Piotra Chołołowicza w składzie Kamila Piecha, Iwona Waluś, Krystian Gajda. Już na wiosnę planujemy pojechać na kilka konkursów akordeonowych.

Moje największe dotychczasowe osiągnięcia to zajęcie II miejsca w kategorii II solistów na XV Międzynarodowym Konkursie  Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej CONCERTINA 2015 w Giżycku i dwa lata później zajęcie  I miejsca w kategorii II solistów na XVII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej CONCERTINA 2017 w Giżycku

 

 Kontrabasistka Anna Swoboda

Współpracując z wieloma orkiestrami odkryłam radość wspólnego muzykowania i będę nadal angażować się w tego typu projekty. Jestem również otwarta na nowe technologie w muzyce, w ubiegłym roku zagrałam w Brukseli oraz w Polsce prawy

Od drugiej klasy szkoły podstawowej jestem uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych  w Bielsku – Białej. Rozpoczynając naukę jako mała dziewczynka moim głównym instrumentem był fortepian. Chodząc na lekcje gry na fortepianie, wsłuchiwałam się  w grę kontrabasistów, których było słychać na całym korytarzu. Bardzo spodobał mi się głęboki ciemny dźwięk tego instrumentu i od tego momentu zaczęła się moja fascynacja kontrabasem. W tym czasie kontrabas był większy ode mnie.

Mój rozwój jako kontrabasistki zawdzięczam profesorowi  Grzegorzowi Skórce, który rozbudził we mnie miłość do kontrabasu  i pomógł poznać tajniki gry na tym   instrumencie. Swoje  umiejętności rozwijałam biorąc  udział  w różnego rodzaju warsztatach, konkursach, przesłuchaniach i projektach. Grałam w wielu orkiestrach symfonicznych m.in. w Polskiej Orkiestrze Młodzieżowej LYO oraz European Spirit of Youth Orchestra. Gra w orkiestrze nauczyła mnie pracy w zespole, współpracy i współgrania z innymi muzykami oraz współpracy dyrygentem. Poprzez udział w warsztatach i konkursach miałam przyjemność współpracować z wieloma wspaniałymi muzykami, którzy wywarli na mnie  ogromne wrażenie i  mieli duży wpływ na rozwój mojej gry.

W marcu 2018 roku zajęłam I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Gdańsku oraz otrzymałam nagrodę specjalną, którą była sesja nagraniowa w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk.   W październiku 2018 roku otrzymałam stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niedługo po tym  dowiedziałam się, że jestem stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.     

Moimi  najważniejszymi osiągnięciami są :

II w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Katowicach 2017

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Multiinstrumentalnym  Muzyczne e-Konfrontacje Młodych – Koszalin 2017

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Gdańsku, 2018

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Mielcu, 2018

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kontrabasowym w Bielsku – Białej oraz Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie I etapu konkursu, 2018


Wokalistka Zuzanna Wajdzik

 

Zuzanna Wajdzik uczennica  Szkoły Muzycznej w Bielsku - Białej. Zdobyła Grand Prix na Forum Muzycznych Talentów w Jaworznie w roku 2016. Nagrała dwie piosenki na Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego The bat kid. Jedna z nich znalazła się w półfinale największego na świecie konkursu dla twórców piosenek International Songwriting Competition w Nashville w USA.


Wiolonczelistka Paulina Gibas

Swoją przygodę z wiolonczelą zaczęłam w wieku 7 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej.Już jako mała dziewczynka lubiłam wiolonczele. Siedziałam przed telewizorem i oglądałam koncerty orkiestry wsłuchując się w przepiękne sola tego instrumentu. Gdy tylko dowiedziałam się że dostałam się  do Szkoły Muzycznej właśnie na wiolonczele, nie mogłam się doczekać pierwszej lekcji gry.

 Obecnie uczę się u pani mgr hab. Urszuli Mizi, która pomagała i pomaga rozwijać we mnie moje muzyczne zdolności.

 

Długi czas szukałam swojej własnej drogi wiolonczelowej. Wahałam się miedzy grą solową, orkiestrową a kameralną. Przełomem w podjęciu decyzji było dołączenie do zespołu muzyki dawnej w naszej szkole prowadzonego przez panią Urszulę Jasiecką- Bury która zaciekawiła mnie historycznymi praktykami wykonawczymi. Zaczęłam czytać traktaty muzyczne które pomogły mi w zrozumieniu tamtej muzyki. Dzięki zespołowi odkryłam swoje przeznaczenie jakim była kameralistyka.

Miałam możliwość uczestniczenia w wielu kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych muzyków jak Marcus Moellenbeck Jakub Kościukiewicz Ronan Kernoa czy Bartosz Kokosza oraz  w wielu konkursach muzyki dawnej w kategorii kameralnej jak i solowej.

 

Do moich najważniejszych osiągnięć należą:

 1 miejsce oraz Nagroda Absolutna na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym w Ruvo di Puglia, Włochy – kategoria muzyka kameralna  (2019)

 2 miejsce na Ogólnopolskim festiwalu muzyki dawnej w Leżajsku – kategoria solowa (2018)

 1 miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Klawesynowym w Gdańsku - kategoria muzyka kameralna (2018)

 Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej Centrum Edukacji Artystycznej w Bydgoszczy (2017)