Rok 2018

1 lipca  Piknik dziecięcy na Kabatach

W niedzielę  na Kabatach w Żywcu odbył się piknik dziecięcy. Był kataryniarz, było przeciąganie liny, był szczudlarz ziejący ogniem, nie zabrakło wielkich baniek mydlanych. Była też niespodzianka, prawdziwy rockowy zespół z perkusją i gitarami. Przyjechał burmistrz,  od razu zadzwonił do Miejskiego Domu Kultury, by na Kabaty dwa razy w tygodniu wysyłali instruktorów i robili coś dla dzieciaków. Nasz klub był jednym ze sponsorów pikniku.

 


23 czerwca  Monodram macierzyński: Mamy problem

W sobotę 23 czerwca 2018 r. gościłyśmy w Bielsku-Białej aktorkę, improwizatorkę, instruktorkę teatralną w jednej osobie – panią Magdalenę Bochan-Jachimek. Aktorka wystąpiła u nas w spektaklu „Mamy problem. Monodram macierzyński”.

 

Mamy problem opowiada o pierwszych dniach macierzyństwa i związanych z nimi trudnymi dla młodej matki sytuacjami, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić.

 

Monodram w wykonaniu pani Magdaleny Bochan - Jachimek był jednocześnie zabawny i wzruszający. Doskonale zagrany, wymagający od aktorki dużego wysiłku spektakl bardzo się podobał zaproszonym przez nas gościom.

Miło nam również poinformować, że pani Magdalena Bochan-Jachimek jest  beneficjentka Programu Grantowego Soroptimist International - Gdańsk "Bank Ambitnych Kobiet" w ramach którego otrzymała grant na realizację monodramu "Mamy Problem".

 

 


19 maja Walne Zgromadzenie Unii Klubów Polskich

19 maja 2018 r. w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Unii Klubów Polskich.

 

Na Zgromadzeniu zostały wybrane władze Unii na kadencję 2018-2020.

 

Prezydentką Unii od października 2018 będzie Katarzyna Brykowicz z Klubu w Bielsku-Białej, Wiceprezydentkami  zostały Karina Mostowik z Pierwszego Klubu Si w Krakowie i Bożena Czekańska-Mirej z Klubu Katowice Silesia.

 

12 kwietnia Prelekcja na temat podstawowych zasad zdrowego odżywiania się

Rozpoczynamy w naszym klubie  cykl spotkań edukacyjnych Kobiety-Kobietom. Pierwsze spotkanie z tego cyklu zorganizowałyśmy 12 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych i było ono poświęcone podstawowym zasadom zdrowego odżywiania. Na spotkanie zaprosiłyśmy rodziców uczniów tej szkoły, a prelekcję przygotowała i wygłosiła członkini naszego klubu dietetyczka Ewa Sum.

 

Od dawna wiadomo, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych. Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić także do bardziej prozaicznych problemów, takich jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji uwagi. Odpowiednie, zdrowe żywienie jest często podstawową metodą leczenia wielu chorób, zalecaną również wówczas, gdy  konieczne jest już stosowanie leków. W dzisiejszych czasach w Polsce dużym problemem są choroby przewlekłe rozwijające się z powodu przejadania się, czego konsekwencją jest nadwaga i otyłość, oraz towarzyszące im zaburzenia metaboliczne.

 

Prelekcja przygotowana przez Ewę była bardzo ciekawa, a informacje były przekazane w przystępny i zrozumiały  sposób.


Nowy projekt klubowy: Przygotowanie młodych wolontariuszek do  pracy z dziećmi niepełnosprawnymi

W rok 2018 wchodzimy z nowym, bardzo ciekawym projektem, który wpisany jest w strategiczny cel naszej organizacji Soroptimist International jakim jest podnoszenie wiedzy i umiejętności. Na przygotowaniem tego projektu pracowałyśmy od II kwartału 2017 r., na jego realizację otrzymałyśmy wsparcie finansowe Federacji Europejskiej SI.

Start projektu  nastąpił w grudniu 2017 r. Od 1 grudnia 2017 r.  do 30 maja 2018 na terenie Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży  Zameczek Polskiego Związku Niewidomych  w  Rudołtowicach prowadzone są zajęcia w formie warsztatów dla dziewcząt i kobiet, które deklarują chęć pracy jako wolontariuszki. Szkolenie to zainteresowało sporą grupę młodych kobiet - kurs rozpoczęło 90 osób. Liczymy, że entuzjazm młodych wolontariuszek pozwoli wszystkim ukończyć szkolenie.

Warto podkreślić, że współpraca naszego klubu z ośrodkiem w Rudołtowicach rozpoczęła się już  w roku 2013 (vide Projekt Wiemy co....Mamy) ,  klub jest jednym z partnerów ośrodka, a nazwa naszego klubu i logo naszej organizacji znajduje się  na stronie http://www.zameczek.org.pl/partnerzy.

 

Więcej...

Dzieci i Młodzieży


Luty 2018 Bal był udany i teraz miło go wspominamy......