Rok 2018

1 lipca  Piknik dziecięcy na Kabatach

W niedzielę  na Kabatach w Żywcu odbył się piknik dziecięcy. Był kataryniarz, było przeciąganie liny, był szczudlarz ziejący ogniem, nie zabrakło wielkich baniek mydlanych. Była też niespodzianka, prawdziwy rockowy zespół z perkusją i gitarami. Przyjechał burmistrz,  od razu zadzwonił do Miejskiego Domu Kultury, by na Kabaty dwa razy w tygodniu wysyłali instruktorów i robili coś dla dzieciaków. Nasz klub był jednym ze sponsorów pikniku.

 


23 czerwca  Monodram macierzyński: Mamy problem

W sobotę 23 czerwca 2018 r. gościłyśmy w Bielsku-Białej aktorkę, improwizatorkę, instruktorkę teatralną w jednej osobie – panią Magdalenę Bochan-Jachimek. Aktorka wystąpiła u nas w spektaklu „Mamy problem. Monodram macierzyński”.

 

Mamy problem opowiada o pierwszych dniach macierzyństwa i związanych z nimi trudnymi dla młodej matki sytuacjami, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić.

 

Monodram w wykonaniu pani Magdaleny Bochan - Jachimek był jednocześnie zabawny i wzruszający. Doskonale zagrany, wymagający od aktorki dużego wysiłku spektakl bardzo się podobał zaproszonym przez nas gościom.

Miło nam również poinformować, że pani Magdalena Bochan-Jachimek jest  beneficjentka Programu Grantowego Soroptimist International - Gdańsk "Bank Ambitnych Kobiet" w ramach którego otrzymała grant na realizację monodramu "Mamy Problem".

 

 


19 maja Walne Zgromadzenie Unii Klubów Polskich

19 maja 2018 r. w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Unii Klubów Polskich.

 

Na Zgromadzeniu zostały wybrane władze Unii na kadencję 2018-2020.

 

Prezydentką Unii od października 2018 będzie Katarzyna Brykowicz z Klubu w Bielsku-Białej, Wiceprezydentkami  zostały Karina Mostowik z Pierwszego Klubu Si w Krakowie i Bożena Czekańska-Mirej z Klubu Katowice Silesia.

 

12 kwietnia Prelekcja na temat podstawowych zasad zdrowego odżywiania się

Rozpoczynamy w naszym klubie  cykl spotkań edukacyjnych Kobiety-Kobietom. Pierwsze spotkanie z tego cyklu zorganizowałyśmy 12 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych i było ono poświęcone podstawowym zasadom zdrowego odżywiania. Na spotkanie zaprosiłyśmy rodziców uczniów tej szkoły, a prelekcję przygotowała i wygłosiła członkini naszego klubu dietetyczka Ewa Sum.

 

Od dawna wiadomo, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych. Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić także do bardziej prozaicznych problemów, takich jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji uwagi. Odpowiednie, zdrowe żywienie jest często podstawową metodą leczenia wielu chorób, zalecaną również wówczas, gdy  konieczne jest już stosowanie leków. W dzisiejszych czasach w Polsce dużym problemem są choroby przewlekłe rozwijające się z powodu przejadania się, czego konsekwencją jest nadwaga i otyłość, oraz towarzyszące im zaburzenia metaboliczne.

 

Prelekcja przygotowana przez Ewę była bardzo ciekawa, a informacje były przekazane w przystępny i zrozumiały  sposób.


Projekt klubowy: Przygotowanie młodych wolontariuszek do  pracy z dziećmi niepełnosprawnymi

20 czerwca 2018 r. uroczystym piknikiem w pięknym parku Ośrodka zakończyłyśmy  projekt, który miał na celu przeszkolenie wolontariuszy – rekrutowanych spośród młodzieży gimnazjalnej  i przygotowanie ich do współpracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Projekt ten  jest wpisany  w strategiczny cel naszej organizacji Soroptimist International jakim jest podnoszenie wiedzy i umiejętności. Na przygotowaniem tego projektu pracowałyśmy od II kwartału 2017 r., a na jego realizację otrzymałyśmy wsparcie finansowe Federacji Europejskiej SI.

 

Start projektu  nastąpił w grudniu 2017 r. Od 1 grudnia 2017 r.  do 30 maja 2018 na terenie Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży  Zameczek Polskiego Związku Niewidomych  w  Rudołtowicach prowadzone były  zajęcia w formie warsztatów dla dziewcząt i kobiet, które zadeklarowały chęć pracy jako wolontariuszki. Szkolenie to zainteresowało sporą grupę młodych kobiet - na kurs zgłosiło się 165 osób. Certyfikaty ukończenia kursu otrzymało 88 osób.

 

Początek pikniku to część oficjalna spotkania. Serdeczne słowa podziękowania skierowały do wolontariuszek  dyrektorka Ośrodka  pani Beata Brom oraz Prezydentka  naszego klubu Urszula Machowska. Prezydentka wręczyła  wszystkim młodym kobietom, które pilnie uczestniczyły w zajęciach i warsztatach praktycznych  certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu. O tym, że szkolenie to było ważne nie tylko dla jego uczestniczek, ale także dla dyrekcji szkół, z których rekrutowały się dziewczyny, świadczy fakt, że dyrektorzy szkół, z których rekrutowały się wolontariuszki przyjechali również do Rudołtowic.

 

 Więcej...

Dzieci i Młodzieży

Po części oficjalnej rozegrano grę terenowa przygotowaną dla młodzieży przez pracowników Ośrodka i zaproszono wszystkich na pieczone na grilu kiełbaski i na ciasta przygotowane przez członkinie klubu.  Atmosfera pikniku była bardzo miła i serdeczna, co widać na naszych zdjęciach, ale młode wolontariuszki nawet przy zabawie nie zapomniały o swoich podopiecznych i udały się z nimi na spacer po parku..


Luty 2018 Bal był udany i teraz miło go wspominamy......