14 września 2019 r. Jesienny piknik w pszczyńskim skansenie

Nasz zwyczajowy jesienny piknik i Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 i połączyłyśmy w jedno i  pełną słońca sobotę 14 września spędziłyśmy w pszczyńskim skansenie, czyli w Zagrodzie Wsi Polskiej.

To był doskonały pomysł. Widok starych sprzętów kuchennych, wiekowy magiel, czy też szatkownica do kapusty przywołały w starszych z nas wspomnienia z dzieciństwa. Podglądałyśmy pokazy hafciarskie, wikliniarskie, pszczelarskie, robótek ręcznych związanych z szydełkowaniem, sztrykowaniem na drutach czy palcach ( tak, na palcach – Dorota próbowała!), udzielono nam lekcji plecenia wianków z żywych kwiatów, a atrakcji było tak wiele, że trudno wymienić wszystkie. Z dużym zaciekawieniem wysłuchałyśmy prelekcji historyka, a równocześnie pasjonata-etnografa pana Tomasza Wrony z Mysłowic o kobiecym stroju śląskim z XIX i XX wieku. Zademonstrował nam stare, ale również szyte współcześnie jakle, kiecki i zapaski zwracając uwagę na istotne szczegóły ich kroju oraz wykończenia. No i były chusty śląskie tkane z delikatnej, miękkiej wełny w piękne orientalne wzory  - tradycyjne okrycia śląskich kobiet.

 

 

Miłe przyjęcie zgotowała nam w swojej rezydencji organizatorka tegorocznego pikniku Marysia S. W cudownym ogrodzie, na trawniku przypominającym ogrody Pałacu Buckingham, nieco utrudzone spacerem odpoczywałyśmy, grillowałyśmy kiełbaski, kosztowałyśmy przywiezionych smakołyków i rozmawiałyśmy o różnych sprawach. Było wesoło, sympatycznie i soroptymistycznie.

 


1 czerwca 2019 r. Z wizytą w zaprzyjaźnionej bielskiej szkole nr 17

 

 

W Dniu Dziecka  dwie przedstawicielki naszego klubu z wielkim koszem słodyczy odwiedziły zaprzyjaźnioną z nami bielską Szkołę Specjalną nr 17 i razem z dziećmi i nauczycielami bawiły się na  wiosennym pikniku. Ze wzruszeniem oglądały przygotowaną przez dzieci akademię. Po akademii piękny słoneczny dzień zachęcił wszystkich skorzystania z podwórka. Były więc zabawy na wolnym powietrzu - strzelanie z łuku, jazda na koniu, malowanie twarzy  i super atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych, czyli wizyta dwunastu „harlejowców” na ich  wspaniałych błyszczących motocyklach.

 

12 maja 2019 r. Poezja w rytmie walca i tanga

 W niedzielny poranek 12 maja 2019 r.  w  zamku Książąt Sułkowskich odbyło się 125 spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji w Bielsku - Białej.

Urocze poetyckie piosenki o miłości śpiewała Justyna Hubczyk solistka Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i właścicielka agencji muzycznej Pepinera Dźwięku. Artystce wspaniale towarzyszył na fortepianie Łukasz Piechota - pianista i kompozytor jazzowej grupy Forest Tri.

 

Klub SI w Bielsku -Białej od wielu lat jest jednym ze sponsorów wspierających   SCS KONTRAST - w organizacji co miesięcznych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Bielsku Białej. Dzięki sponsorom udział w spotkaniach z poezją jest  bezpłatny.

 

Sponsorowanie Salonu Poezji  to z naszej strony również forma wspierania bielskich seniorek, dla których kontakt z poezją to prawdziwe przeżycie i święto; uczestniczą one bardzo licznie w niedzielnych spotkaniach.

 

Równocześnie miło nam widzieć informację o naszym udziale w organizacji Salonu i nasz znaczek organizacyjny na każdym programie koncertowym.

CHATA ROZTAŃCZONA, czyli BAL KARNAWAŁOWY SOROPTYMISTEK

2 marca 2019 r wspólnie z naszymi przyjaciółmi i sympatykami bawiłyśmy się na tradycyjnym klubowym balu charytatywnym w roztańczonej, rozśpiewanej  chacie w Łodygowicach.

Tym razem motywem przewodnim naszego balu był magiczny świat Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

 

Bal udał się wspaniale. Bawił się Czepiec i Czepcowa, bawił się Kacper  z Zosią,

na bal przybyły Radczynie z Krakowa i też się dobrze bawiły.

Tańczył Chochoł  z Wernyhorą, a z uroczą Krakowianką wywijał sam Pleban.

Jasiek, któremu ostał się jeno sznur przytulał  w tańcu  Złoty Róg.

 

Wspólna zabawa trwała zgodnie z weselną tradycją do białego rana.