16.12.2023 r. Udział w XI Pikniku Organizacji Pozarządowych

 

 

Tradycyjnie w grudniu w galerii Gemini Park zorganizowano Piknik Organizacji Pozarządowych. To ważne wydarzenie, nie mogło więc nas tam zabraknąć.

 

Na naszym stoisku głównym elementem był przemocometr, którym starałyśmy się zainteresować młode kobiety. Reakcje na przemocometr były bardzo pozytywne i obdarowane nim kobiety uznawały to narzędzie za ciekawe i przydatne.

 


10.12.2023 r. Koncert Świąteczny

Piękny, świąteczny koncert naszych stypendystek, tych obecnych i tych z lat ubiegłych.

 

W niedzielne, zimowe popołudnie mieliśmy okazję posłuchać muzyki w wykonaniu  uczennic i absolwentek Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej. Sala koncertowa była wypełniona sympatykami i przyjaciółmi naszego Klubu. Program koncertu był bogaty. Występowały bardzo młode uczennice, ale już nagrodzone - muzyczki z Zespołu Kameralnego "Mariola",  słuchaliśmy młodych,  doświadczonych i nagradzanych wykonawczyń  jakimi są członkinie Zespołu Kameralnego Agata Bornik,  Oliwia Królczyk,  Joanna Parzyk i Maya Pisek oraz słuchaliśmy  absolwentek Szkoły - harfistki Gabrieli Dudziak, flecistki Mileny Szafrańskiej- Kozłowskiej oraz wokalistki Zuzanny Wajdzik. które  obecnie są studentkami w  Akademiach Muzycznych. W koncercie jako gość specjalny wziął udział  Rostyslav Lesyk, młody akordeonista z Ukrainy.

Na osobną uwagę zaloguje Maja Krzanowska, tym razem nie grała, lecz  prowadziła koncert, robiła to  bardzo sympatycznie, a zarazem bardzo profesjonalnie.

Wszystkim wykonawcom bardzo dziękujemy za dużo pięknych wrażeń, słuchanie muzyki w ich interpretacji sprawiło nam dużo przyjemności i wprawiło nas świąteczny nastrój.

 

 

 


6.12.2024 r. Uroczyste zebranie klubu

6 grudnia 2023r r. spotkałyśmy się  w pięknej, klimatycznej restauracji Pod Dębowcem, by w uroczystym nastroju pożegnać dotychczasową Prezydentkę Marię Skrobol i dotychczasowy Zarząd klubu.

Regulaminowe dwa lata prezydentury Marysi Skrobol minęły bardzo szybko, gdyż zadań, które realizowałyśmy pod jej kierownictwem było dużo i  były to działania ważne. Tymi najważniejszymi była pomoc uchodźczyniom z Ukrainy;   w pierwszym okresie wojny materialna, a potem  pomoc w adaptacji w naszym mieście - czyli kursy języka polskiego, wspólne poznawanie miasta, wyjazdy odpoczynkowe dla matek z dziećmi, czy  pomoc psychologiczna. 

Prezydentko Marysiu bardzo dziękujemy za piękny wspólny czas.

 

 

Z ogromną sympatią powitałyśmy nową Prezydenkę Natalię Sobieszczuk, która przez najbliższe dwa lata będzie pełniła tę funkcję. W ciągu ubiegłych dwóch lat Natalia z dużym zaangażowaniem działała jako wiceprezydentka,   szczególną uwagę poświęcając problemom kobiet, które doświadczają przemocy domowej.

Życzymy Ci Prezydentko  Natalio sukcesów w propagowaniu naszych soroptymistycznych idei.  Z radością będziemy wspólnie działać. Możesz liczyć na nasze aktywne wsparcie.

 

Nowy Zarząd Klubu  (od lewej):

Anna Zgierska - Skarbniczka

Bogumiła Zdzitowiecka - Dyrektorka Programowa

Agnieszka Rozwadowska - Wiceprezydentka

Natalia Sobieszczuk - Prezydentka

Ewa Tytyk - Sekretarz

 

Wieczór w restauracji Pod Dębowcem będziemy wspominać jako bardzo miły i sympatyczny. Oprócz części oficjalne związanej z przekazaniem władzy, był  czas na rozmowy, uzgadnianie  najbliższych działań związanych z organizacją Koncertu Świątecznego w najbliższą niedzielę oraz balu charytatywnego, który zaplanowałyśmy na ostatnią sobotę stycznia 2024 r.

Bardzo radosnym akcentem wieczoru była  wizyta św. Mikołaja, który każdej z uczestniczek spotkania przyniósł podarunek.

 


Soroptymistki przeciwko przemocy

 

Pomarańczowa kampania, która rozpoczęła się 25 listopada i trwa do 10 grudnia, to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobieto raz Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, czyli 16 dni globalnych światowych działań ( wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych i z wieloma innymi organizacjami), które mają na celu zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą przemocy wobec kobiet.

Chcąc uniknąć sytuacji związanej z przemocą ważne jest rozpoznawanie znaków toksycznego związku. Zamieszczane na naszym koncie Soroptimist International Bielsko-Biała na portalu społecznościowym Facebook, filmiki o charakterze "profilaktycznym", służą pomocą w rozwijaniu zdrowej samoświadomości, nawiązania kontaktu z własnymi emocjami, myślami i zachowaniami oraz myślenia o tym, jak na nie wpływają interakcje z innymi.

https://soroptimist-projects.org/read-the-signs/

 

W tym roku w ramach pokazujemy przemocometr, proste narzędzie, które pomaga rozpoznać toksyczne znaki związku z drugą osobą..

Przemocometr to tekturowa zakładka, dzięki której można zadać sobie pytanie jaka jest temperatura mojej relacji z drugą osobą. Wiele osób myśli, że dotyczy to tylko relacji romantycznych, nie, to dotyczy to każdej relacji.

Przemocometr (w języku polskim, angielskim lub ukraińskim) rozdajemy na każdym wydarzeniu tegorocznej kampanii. Prosimy się także do nas zgłaszać, aby otrzymać bezpośrednio egzemplarze tej zakładki. Wiemy od koleżanek z Wrocławia, iż po przemocometr zgłasza się policja, szkoły i inne organizacje. Zapraszamy także na stronę: www.przemocometr.org po więcej informacji.

 


24.09.2023 r. Jesienny piknik w Dzięgielowie

4 września 2023 r. spotkałyśmy się w Pszczelim Miasteczku w Dzięgielowie. W zasadzie wszystko, oprócz pogody nam dopisało. W pięknym miejscu, na samym końcu Polski miło spędziłyśmy czas. Pszczele Miasteczko stworzył mieszkający w Dzięgielowie Jan Gajdacz z zawodu kołodziej i cieśla. W miejscu starego kamieniołomu „Na Mołczynie” wybudował pasiekę swoich marzeń. Po kilku latach hodowli pszczół w zwykłych ulach postanowił budować dla swoich ulubienic... ule – domki, inspirowane góralską architekturą, które urzekają swoją oryginalnością.

 

Pszczele Miasteczko mimo deszczu okazało się dla nas bardzo sympatyczne. Był czas na pogadanie, były pyszne placki ziemniaczane, potem kawa i ciasto, była możliwość degustacji i zakupu pysznych miodów, była również możliwość spaceru w deszczu po przepięknej, stylowej pasiece.

 

 


20.07.2023 r. Gotowanie z Agnieszką Węgrzynowską

W upalną, letnią środę uczestniczyłyśmy w warsztatach kulinarnych organizowanych przez Agnieszkę Węgrzynowską, osobę, która sama siebie określa jako pasjonatkę gotowania. Warsztaty kulinarne to praktyczna nauką gotowania.

 

Spotkanie odbywało się w kuchni, przy wspólnym stole, gdzie  pod kierownictwem pani Agnieszki z zakupionych przez nią  produktów, według jej przepisów i wskazówek krojąc, obierając, siekając, podsmażając, tworzyłyśmy pełne smaku dania.

Na przystawkę przygotowałyśmy listki  cykorii, na których ułożyłyśmy farsz z fety zmieszanej z jogurtem i startym ogórkiem i przyozdobiłyśmy uprażonymi orzechami z miodem i solą  w piekarniku oraz pestkami z granatu.

 Równocześnie gotowałyśmy zupę podsmażając na oliwie kawałki żółtej cukinii i cebulę, podsmażone zalałyśmy wodą i gotowały około 15 minut. Po ugotowaniu i  zblendowaniu, dodałyśmy sok z cytryny i skórkę  z cytryny. Po degustacji oceniłyśmy, że zupa wyszła rewelacyjna.

Najbardziej efektownym wizualnie daniem okazała się sałatka z jarmużu, bobu i pieczonych buraczków. Mniej efektowny, ale bardzo smaczny to lekko podsmażony makaron z zielonej cukinii, a na deser przygotowałyśmy pieczone brzoskwinie.

Po trudach gotowania, z ogromną przyjemnością zasiadłyśmy wspólnie do stołu i degustowałyśmy  efektownie wystylizowane przez panią Agnieszkę, pełne smaku  dania.

Wszystko było pyszne!

 


27 czerwca 2023 r. Spotkanie z Zarządem Unii Klubów Polskich

We wtorek, 27 czerwca  2023 r. gościłyśmy w Bielsku  przedstawicielki   Zarządu Unii Klubów Polskich SI - prezydentkę  Katarzynę Piszczako-Pałasz, prezydentkę ubiegłej kadencji Karinę Mostowik i skarbniczkę Krystynę Domagałę. Dzięki uprzejmości  pani Agaty Smalcerz, dyrektorki BWA, spotkanie miało miejsce w jednym z ładniejszych bielskich budynków, w  neorenesansowej  Willi Sixta.

 

Jak każde ważne zebranie soroptymistyczne  i to spotkanie rozpoczęło się uroczystego zapalenia świec.  Potem prezydentka UKP przedstawiła planowane na najbliższy okres działania Unii a Krystyna Domagała omówiła sprawy finansowe.  W drugiej części spotkania przypomniałyśmy w bardzo skrótowej formie historię bielskiego klubu i opowiedziałyśmy o naszych ważniejszych inicjatywach.

Spotkanie było również okazją do emocjonalnej dyskusji o przygotowanej przez Zarząd UKP  petycji pt Zapewnienie pełnego dostępu kobiet do opieki ginekologicznej, w tym do prawa do przerywania ciąży zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Spotkanie zakończyłyśmy  mniej formalnymi rozmowami  w restauracji Chopina 5 przy  bardzo smacznej kolacji.


10 maja 2023 r. Spotkanie "w pół drogi"

Zapoczątkowane  w roku 2022 r. spotkania z członkiń  klubu cieszyńskiego i bielskiego są kontynuowane. Po spotkaniu w czerwcu 2022 roku w Bielsku-Białej i marcowym w 2023 r. w Cieszynie, 10 maja 2023 r. spotkałyśmy się „w  pół drogi”, czyli na zamku Grodźcu.

 

 Zamek w Grodźcu to zabytkowy obiekt z XVI wieku we wsi Grodziec w gminie Jasienica   Zachowane do dziś zabudowania zamkowe powstały pod koniec XIVw w miejscu, gdzie na straży szlaku handlowego wiodącego z Małopolski przez Śląsk Cieszyński na Morawy uprzednio stał drewniany gród. Obecny gotycko- renesansowy zamek został zbudowany w latach 1542- 1580, w miejscu dawnego zamku. Mury zamkowe przetrwały do czasów dzisiejszych, wyposażenie zamkowe zostało rozgrabione i rozproszone czasie okupacji . Obecny właściciel zamku (od roku 2004 r.) pan Michał Bożek  rozpoczął  prace renowacyjne obiektu mające na celu przywrócenie mu dawnej świetności.  Generalny remont który trwał od 2020 roku - został zakończony i od stycznia 2023 r. obiekt jest otwarty dla zwiedzających.

 

Spotkanie „w  pół drogi”, było więc  doskonałą okazją do zwiedzenia jednego z ciekawszych zabytków na Śląsku Cieszyńskim.

 

 

Po długim, przeszło godzinnym zwiedzaniu zamku, nieco zmęczone i zgłodniałe  usiadłyśmy w pobliskiej restauracji Świętoszówka i przy wspólnym stole kontynuowałyśmy  nasze soroptymistyczne rozmowy i dyskusje.

 

 

 


7 marca 2023 r. Przyjacielska wizyta u cieszyńskich Soroptymistek

 

Kontynuując rozpoczęte w czerwcu 2022 r. organizowanie wspólnych wydarzeń przez  kluby SI z Cieszyna i Bielska - Białej  7 marca 2023 r. na zaproszenie sióstr z Klubu SI w Cieszynie  pojechałyśmy do Cieszyna, do Biblioteki  Miejskiej  na  spotkanie pod hasłem „Dzień kobiet w bibliotece”. Tematem przewodnim wieczoru były oczywiście kobiety , wystąpiły poetki i poeci  zrzeszeni w grupie „Cieszyńska Studnia Literacka” recytując swoje wiersze poświęcone kobietom. O oprawę muzyczną zadbał muzyk i wokalista Artur Papierski. Z uwagą wysłuchałyśmy prezentowanych utworów.  Treść i forma przekazu była bardzo zróżnicowana. Były wzruszające wiersze o matce, były piękne wiersze o miłości.   Z ogromnym aplauzem publiczności spotkały się bardzo dowcipne i żartobliwe wiersze Joanny Gawlikowskiej. Na osobną wzmiankę zasługują  zaangażowane społecznie eseje, które przedstawiła Ewa Łokuciejewska.

 

Po chwilach poezji przeszłyśmy do niebanalnej cieszyńskiej kawiarni. Tramwaj Cafe zgodnie z nazwą jest kopią  wnętrza tramwaju.  Przy świetnej herbacie na patyku i rozmaitych pysznych deserach prowadziłyśmy ożywioną dyskusję o dotychczasowych działaniach naszych klubów i o soroptymistycznych planach na przyszłość.

 

Było gwarnie, miło i bardzo kobieco.

 


22.02.2023 r. Zakończenie czwartej edycji kursu języka polskiego dla Ukrainek

 

 

22 lutego 2023 r. uroczyście kończyłyśmy czwartą edycję kursów języka polskiego (poziom A1 iB1) dla Ukrainek   Kursantki, które pozytywnie zaliczyły egzamin końcowy otrzymały zaświadczenia o ukończeniu kursu. Były również drobne upominki i wspólne rozmowy organizatorek  z kursantkami, przy ciasteczkach i słodyczach, a co najważniejsze rozmowy  po polsku,  swobodnie, bez stresu,  Drogie Panie gratulujemy!

 

 

 

 

11.02.2023 r. Niech Żyje Bal

 

Z ogromną radością, po trzech latach przerwy spowodowanej  pandemią  zorganizowałyśmy

karnawałowy bal charytatywny. Zainteresowanie balem przekroczyło nasze oczekiwania.

W sympatycznej sali hotelu "Papuga Hotel Park" bawiło się osiemdziesięciu naszych gości.

Panował wspaniały nastrój zabawy i radości.  Zgodnie z naszym  balowym zwyczajem panowie podarowali paniom piękne róże, a panie zrewanżowały się dekorując panów kotylionami. W sklepiku balowym można było kupić przysmaki przygotowane własnoręcznie przez członkinie klubu.

Parkiet całą noc  był wypełniony tańczącymi, a najwytrwalsi tancerze opuścili parkiet o trzeciej nad ranem.

Dziękujemy naszym gościom za udział w balu i za bardzo sympatyczną atmosferę.

 

Kotyliony zasługują na odrębną wzmiankę. Zgodnie z wieloletnią balową tradycją panie dziękując za otrzymane od panów róże, przypinają im kupione w naszym balowym kiosku kotyliony.

 

Kotyliony robione przez naszą koleżankę Elę B. są małymi dziełami sztuki.  Są niepowtarzalne, pięknie zakomponowane i wykonane z niezwykłą starannością. Elu jesteś mistrzynią! Panowie z dumą noszą na balu tę karnawałową ozdobę, a potem,  jeszcze długo po balu, są w domu miłym wspomnieniem  i  stanowią uroczy akcent karnawałowy,  wpłacone zaś za kotyliony pieniądze, zasilają nasze konto dla stypendystek.