27 czerwca 2023 r. Spotkanie z Zarządem Unii Klubów Polskich

We wtorek, 27 czerwca  2023 r. gościłyśmy w Bielsku  przedstawicielki   Zarządu Unii Klubów Polskich SI - prezydentkę  Katarzynę Piszczako-Pałasz, prezydentkę ubiegłej kadencji Karinę Mostowik i skarbniczkę Krystynę Domagałę. Dzięki uprzejmości  pani Agaty Smalcerz, dyrektorki BWA, spotkanie miało miejsce w jednym z ładniejszych bielskich budynków, w  neorenesansowej  Willi Sixta.

 

Jak każde ważne zebranie soroptymistyczne  i to spotkanie rozpoczęło się uroczystego zapalenia świec.  Potem prezydentka UKP przedstawiła planowane na najbliższy okres działania Unii a Krystyna Domagała omówiła sprawy finansowe.  W drugiej części spotkania przypomniałyśmy w bardzo skrótowej formie historię bielskiego klubu i opowiedziałyśmy o naszych ważniejszych inicjatywach.

Spotkanie było również okazją do emocjonalnej dyskusji o przygotowanej przez Zarząd UKP  petycji pt Zapewnienie pełnego dostępu kobiet do opieki ginekologicznej, w tym do prawa do przerywania ciąży zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

 

 

 

Spotkanie zakończyłyśmy  mniej formalnymi rozmowami  w restauracji Chopina 5 przy  bardzo smacznej kolacji.

 

 


10 maja 2023 r. Spotkanie "w pół drogi"

Zapoczątkowane  w roku 2022 r. spotkania z członkiń  klubu cieszyńskiego i bielskiego są kontynuowane. Po spotkaniu w czerwcu 2022 roku w Bielsku-Białej i marcowym w 2023 r. w Cieszynie, 10 maja 2023 r. spotkałyśmy się „w  pół drogi”, czyli na zamku Grodźcu.

 

 Zamek w Grodźcu to zabytkowy obiekt z XVI wieku we wsi Grodziec w gminie Jasienica   Zachowane do dziś zabudowania zamkowe powstały pod koniec XIVw w miejscu, gdzie na straży szlaku handlowego wiodącego z Małopolski przez Śląsk Cieszyński na Morawy uprzednio stał drewniany gród. Obecny gotycko- renesansowy zamek został zbudowany w latach 1542- 1580, w miejscu dawnego zamku. Mury zamkowe przetrwały do czasów dzisiejszych, wyposażenie zamkowe zostało rozgrabione i rozproszone czasie okupacji . Obecny właściciel zamku (od roku 2004 r.) pan Michał Bożek  rozpoczął  prace renowacyjne obiektu mające na celu przywrócenie mu dawnej świetności.  Generalny remont który trwał od 2020 roku - został zakończony i od stycznia 2023 r. obiekt jest otwarty dla zwiedzających.

 

Spotkanie „w  pół drogi”, było więc  doskonałą okazją do zwiedzenia jednego z ciekawszych zabytków na Śląsku Cieszyńskim.

 

 

 

 

 

 

Po długim, przeszło godzinnym zwiedzaniu zamku, nieco zmęczone i zgłodniałe  usiadłyśmy w pobliskiej restauracji Świętoszówka i przy wspólnym stole kontynuowałyśmy  nasze soroptymistyczne rozmowy i dyskusje.

 

 

 


19 kwietnia 2023 r. Kwietniowe spotkanie Klubu w klubokawiarni "Dobrego dnia"

Kwietniowe spotkanie klubu zorganizowałyśmy w nowym dla nas miejscu - w klubokawiarni „Dobrego Dnia”.

 

Klubokawiarnia „Dobrego Dnia”. to projekt mający na celu aktywizację zawodową osób z Ukrainy i ich integrację z lokalną społecznością. Powstała z inicjatywy Ośrodka Mbb i dzięki grantowi Kulczyk Foundation, która wsparła projekt finansowo i otoczyła opieką merytoryczną

 

 

 

Bielskie Soroptymistki mają również swój udział w realizacji projektu – wspieramy klubokawiarnię finansowo środkami pozyskanymi z Disaster Recovery Fund z Federacji Europejskiej SI.

 


 

Nowy bielski lokal to  klub i  księgarnio-kawiarnia w jednym. Tu można kupić dobrą kawę i pyszne ciastka jak to w kawiarni.  Można też kupić  książki – zarówno polskie, jak i ukraińskie. W klubokawiarni dostępne są gry planszowe polskie i ukraińskie do zakupu lub po prostu pogrania na miejscu. W "Dobrym Dniu" można wziąć udział w spotkaniu na przykład takim, jak   organizowanym przez Iustitia Oddział w Katowicach „Spacer z Konstytucją", czyli niedzielne spotkanie dyskusyjne mieszkańców Bielska  z sędziami. Można też wziąć udział w różnego typu warsztatach, jak na przykład warsztacie dekorowania tortów prowadzonym przez szefową kawiarni Antoninę Mischenko dla uczennic szkoły gastronomicznej.

 

 


7 marca 2023 r. Przyjacielska wizyta u cieszyńskich Soroptymistek

 

Kontynuując rozpoczęte w czerwcu 2022 r. organizowanie wspólnych wydarzeń przez  kluby SI z Cieszyna i Bielska - Białej  7 marca 2023 r. na zaproszenie sióstr z Klubu SI w Cieszynie  pojechałyśmy do Cieszyna, do Biblioteki  Miejskiej  na  spotkanie pod hasłem „Dzień kobiet w bibliotece”. Tematem przewodnim wieczoru były oczywiście kobiety , wystąpiły poetki i poeci  zrzeszeni w grupie „Cieszyńska Studnia Literacka” recytując swoje wiersze poświęcone kobietom. O oprawę muzyczną zadbał muzyk i wokalista Artur Papierski. Z uwagą wysłuchałyśmy prezentowanych utworów.  Treść i forma przekazu była bardzo zróżnicowana. Były wzruszające wiersze o matce, były piękne wiersze o miłości.   Z ogromnym aplauzem publiczności spotkały się bardzo dowcipne i żartobliwe wiersze Joanny Gawlikowskiej. Na osobną wzmiankę zasługują  zaangażowane społecznie eseje, które przedstawiła Ewa Łokuciejewska.

 

 

 

 

 

Po chwilach poezji przeszłyśmy do niebanalnej cieszyńskiej kawiarni. Tramwaj Cafe zgodnie z nazwą jest kopią  wnętrza tramwaju.  Przy świetnej herbacie na patyku i rozmaitych pysznych deserach prowadziłyśmy ożywioną dyskusję o dotychczasowych działaniach naszych klubów i o soroptymistycznych planach na przyszłość.

 

Było gwarnie, miło i bardzo kobieco.

 

 


22.02.2023 r. Zakończenie czwartej edycji kursu języka polskiego dla Ukrainek

 

 

22 lutego 2023 r. uroczyście kończyłyśmy czwartą edycję kursów języka polskiego (poziom A1 iB1) dla Ukrainek   Kursantki, które pozytywnie zaliczyły egzamin końcowy otrzymały zaświadczenia o ukończeniu kursu. Były również drobne upominki i wspólne rozmowy organizatorek  z kursantkami, przy ciasteczkach i słodyczach, a co najważniejsze rozmowy  po polsku,  swobodnie, bez stresu,  Drogie Panie gratulujemy!

 

 

 

 

11.02.2023 r. Niech Żyje Bal

 

Z ogromną radością, po trzech latach przerwy spowodowanej  pandemią  zorganizowałyśmy

karnawałowy bal charytatywny. Zainteresowanie balem przekroczyło nasze oczekiwania.

W sympatycznej sali hotelu "Papuga Hotel Park" bawiło się osiemdziesięciu naszych gości.

Panował wspaniały nastrój zabawy i radości.  Zgodnie z naszym  balowym zwyczajem panowie podarowali paniom piękne róże, a panie zrewanżowały się dekorując panów kotylionami. W sklepiku balowym można było kupić przysmaki przygotowane własnoręcznie przez członkinie klubu.

Parkiet całą noc  był wypełniony tańczącymi, a najwytrwalsi tancerze opuścili parkiet o trzeciej nad ranem.

Dziękujemy naszym gościom za udział w balu i za bardzo sympatyczną atmosferę.

 

Kotyliony zasługują na odrębną wzmiankę. Zgodnie z wieloletnią balową tradycją panie dziękując za otrzymane od panów róże, przypinają im kupione w naszym balowym kiosku kotyliony.

 

Kotyliony robione przez naszą koleżankę Elę B. są małymi dziełami sztuki.  Są niepowtarzalne, pięknie zakomponowane i wykonane z niezwykłą starannością. Elu jesteś mistrzynią! Panowie z dumą noszą na balu tę karnawałową ozdobę, a potem,  jeszcze długo po balu, są w domu miłym wspomnieniem  i  stanowią uroczy akcent karnawałowy,  wpłacone zaś za kotyliony pieniądze, zasilają nasze konto dla stypendystek.