Jasełka w szkole im K.I. Gałczyńskiego w Bielsku-Białej
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają dzieci i dorośli. Jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im K.I. Gałczyńskiego wprowadziły wszystkich uczestniczących w szkolnym spotkaniu w świąteczny nastrój. Młodzi aktorzy pięknie przedstawiali historię Józefa i Maryi, do żłobka jak każe tradycja przybyli pastuszkowie w góralskich strojach. Był także wspaniały orszak monarchów i chór pięknie śpiewający kolędy.
Dziękujemy za zaproszenie nas na tę uroczystość i za serdeczne świąteczne życzenia.
11 grudnia 2016 r. Koncert świąteczny
W niedzielę 11 grudnia 2016 r. w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej odbył się nasz klubowy koncert świąteczny. Wykonawcami koncertu były stypendystki klubu oraz uczniowie Szkoły Muzycznej.
Koncert był oparty zarówno na klasycznych solowych występach naszych stypendystek: harfistki Amelii Tokarskiej, oboistki Alicji Matuszczyk oraz flecistek Mileny Szczupak i Natalii Łaźny. Nasza nowa stypendystka Marta Wajdzik grająca na saksofonie, wystąpiła wraz z zespołem muzyki rozrywkowej prowadzonym przez Andrzeja Ziętka w składzie Jan Pieniążek- perkusja, Aleksy Ostrowski- fortepian, Klaudia Wachtarczyk- gitara basowa, Maciej Prokopowicz- puzon i Tymon Janusiewicz- perkusja. Muzykom towarzyszyli wokaliści Weronika Cieślik, Zuzanna Wajdzik i Krzysztof Majka, którzy mistrzowsko wykonali standardy takich artystów jak Frank Sinatra, Irwing Berlin oraz utwór ,,I want to get some love for Christmas,, do którego słowa i muzykę skomponowała pani Hanna Górny-Janas, a akompaniował na fortepianie Mateusz Dubiel.
Frekwencja na koncercie była wyśmienita. Dziękujemy naszym gościom za liczny udział.
Dziękujemy pani Hannie Górny-Janas za przygotowanie i prowadzenie koncertu oraz młodym artystom występującym na scenie.
16 Dni Działań Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć
16 Dni działań Przeciwko Przemocy ze względu na płeć to międzynarodowa kampania, którą zainicjował w roku 1991 Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers. Od tamtego czasu kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Dzień 25 listopada został wybrany dla upamiętnienia morderstwa sióstr Mirabal (Patria, Minerva i Maria Teresa) w tym dniu w 1960 roku w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany.
Pamiętajmy, że przemoc wobec kobiet i przemoc w rodzinie przybierać może różne formy. Nie dotyczy też konkretnej grupy społecznej. Dotyka kobiety w każdym wieku o różnym statusie majątkowym. Jednak osoby doznające przemocy bardzo często czują się osamotnione i bezradne, bardzo często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy.
W ramach tegorocznej kampanii bielski klub Soroptimist International przygotował ulotki z informacją, o miejscach na terenie Bielska-Białej, gdzie osoby doznające przemocy mogą szukać wsparcia. Ulotki z tą informacją członkinie klubu rozdawały w sobotnie popołudnie w Galerii Auchan w Bielsku- Białej Al. Bohaterów Monte Cassino 421.
Pragniemy podkreślić, że nasza obecność na terenie Galerii była możliwa dzięki życzliwości z jaką kampania 16 Dni działań Przeciwko Przemocy spotkała się ze strony kierownictwa Galerii Auchan.
14-16 października Na jubileuszu Klubu SI Silesia w Katowicach, który działa już 20 lat
W dniach 14-16 października 2016 roku klub Katowice Silesia obchodził swoje XX-lecie.
Gośćmi uroczystości było wiele soroptymistek z klubów polskich, obecne były delegacje z klubów z Bielska – Białej, Gdańska, Krakowa, Słupska, Tych i Warszawy Z zagranicy przyjechały soroptymistki z klubów z Niemiec i Norwegii. Do Katowic na uroczystości XX-lecia pojechały trzy reprezentantki naszego klubu: Beata Mikuszewska, Agnieszka Rozwadowska i Anna Wegert.
Oficjalna część jubileuszu odbyła się 15 października 2016 roku w auli Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Gości przywitała obecna Prezydentka klubu Silesia Dorota Korytowska. Życzenia i gratulacje złożył soroptmistkom z klubu Silesia Prezydent Miasta Katowic pan Marcin Krupa. Następnie zebranym przedstawiony został ciekawy film o historii i działalności klubu. Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie nagrody CHAPEAU BAS dla wybitnej kobiety regionu. W 2016 roku nagrodą CHAPEAU BAS wyróżniono panią Joannę Wnuk- Nazarową dyrektora NOSPR.
Na spotkaniu w Katowicach miało również miejsce uroczyste przekazanie władzy przez ustępującą Prezydentkę Unii Klubów Polskich SI Annę Szeremetę nowej Prezydentce Krystynie Święcickiej - Wójcik.
Podczas uroczystości występowały dzieci ze świetlicy środowiskowej wspieranej przez klub Silesia.
Po części oficjalnej goście przejechali zabytkowym tramwajem do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą można było zwiedzić z przewodnikiem.
Budynek NOSPR zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Cała uroczystość odbyła się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, tym bardziej że pogoda była ciepła i słoneczna.
Gratulujemy klubowi Silesia bogatej XX-letniej działalności.
7-9 października Pierwszy Klub SI w Gdańsku obchodził 20 urodziny
Są takie wydarzenia, które się po prostu odbywają, ale i takie, o których się długo nie zapomina. Jubileusz 20-lecia Klubu w Gdańsku z pewnością należał do tych drugich.
Mimo dość marnej pogody, w dniach 7-9 października 2016 roku w Gdańsku spotkało się ponad 120 soroptymistek, które przyjechały z Japonii (15), Belgii (15), Holandii, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Lichtensteinu, Szwajcarii, Izraela oraz Polski. Łącznie przybyło 77 soroptymistek z zagranicy. Do Gdańska przyjechały również przedstawicielki klubów z Krakowa, Katowic, Warszawy, Olsztyna, Słupska, Cieszyna, Wrocławia i Bielska-Białej. Federację Europejską SI reprezentowała jej przyszła prezydentka Renata Trottman Probst, a Maria Elisabetta de Franciscis, obecna prezydentka, przysłała gratulacyjny list.
To było niezwykłe, bardzo serdeczne i wspaniale zorganizowane spotkanie. Gościnne gospodynie zajmowały się nami w nadzwyczajny sposób.
Wielka różnorodność działań, które podejmują i ich realizacja mogą imponować. Gdańszczanki nie boją się podejmować wyzwań i doskonale dają sobie z nimi radę. Na podkreślenie zasługują zwłaszcza międzynarodowe projekty wspólnie realizowane z zaprzyjaźnionymi klubami z Japonii, Niemiec czy Izraela.
Piątek, 7.10.2016
Wieczorne, nieformalne spotkanie w restauracji „Cała Naprzód” zgromadziło sporo gości i od razu czuło się doskonałą atmosferę. Jakbyśmy wszyscy znali się „od zawsze”...
Sobota, 8.10.2016
Autokary zawiozły nas do kampusu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie miało miejsce uroczyste sadzenie drzew. W ramach realizacji europejskiego projektu „Let’s Go Green”. Gdański Klub we współpracy z Klubem SI w Römerturm w Kolonii w ubiegłym roku zapoczątkował sadzenie drzew na terenie kampusu, aby promować idee ekologii, nie tylko wśród młodzieży akademickiej. W tym roku znowu przybyło kilka drzewek, m.in. miłorząb i dąb.
Była obecna prezydentowa Danuta Wałęsa (honorowa „Lady Soroptimist”), prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prorektor Uniwersytetu Gdańskiego i przedstawiciel Wydziału Prawa uczelni.
W jednej z sal Wydz. Prawa odbyła prezentacja osiągnięć 20 lat gdańskiego Klubu. Cechuje je wielka różnorodność: wspieranie edukacji, projektów artystycznych, ekologii, pomoc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej, czy wszelka inna, nawet drobna pomoc dla kobiet i dziewcząt.
Trudno jest streścić 20 lat działalności, ale to co zasługuje na podkreślenie, to przede wszystkim międzynarodowa współpraca gdańszczanek z zaprzyjaźnionymi klubami w Europie, bo wspólne działania przynoszą naprawdę doskonałe efekty. Klubów „linkowych” jest osiem i to nie są „martwe” kontakty!
Podkreśliła to w swoim wystąpieniu Renata Trottman Probst, wiceprezydentka Federacji. A skąd pochodzą środki na działalność? Można powiedzieć, że zewsząd, czyli: pikniki, spektakle i koncerty charytatywne, granty, sponsorzy oraz z jednego procentu od podatku, który można przekazywać Klubowi, jako organizacji pożytku publicznego.
W tym roku Federacja Europejska przyznała grant Klubowi z Gdańska na wsparcie studiów medycznych Laury Makeny z Kenii, która studiuje medycynę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i którą Klub się opiekuje od samego początku jej pobytu w Polsce. Dzięki tym pieniądzom zostaną opłacone kolejne dwa lata studiów Laury.
Podczas spotkania obecna prezydentka gdańskiego Klubu Katarzyna Piszczako-Pałasz przeczytała list Anny Szeremety, prezydentki Unii Polskiej, która nie mogła uczestniczyć w uroczystościach. Wszystkie uczestniczki gratulowały gdańszczankom wspaniałych osiągnięć.
Wieczorem w Starym Maneżu odbył się koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza, z udziałem Warszawskiego Kwartetu Smyczkowego. Dochód z koncertu został przeznaczony na wyposażenie pokoju zabaw dla dzieci do lat trzech, których matki przebywają w zakładzie karnym w Grudziądzu.
Niedziela, 9.10.2016
Dzień turystyczny, ponieważ część uczestniczek zwiedzała Gdańsk, inne Gdynię, albo Malbork.
Kończąc tę relację, wypada tylko życzyć członkiniom Pierwszego Gdańskiego Klubu Soroptimist International dużo zdrowia, sił i wytrwałości w dalszej wspaniałej pracy.
Dziękujemy!
Katarzyna Brykowicz
Klub SI w Bielsku-Białej
30 września -2 października udział w 25-leciu Klubu SI w Budapeszcie
W spotkaniu w Budapeszcie z okazji 25 - lecia klubu budapeszteńskiego oprócz naszych węgierskich koleżanek wzięło udział 180 soroptimistek z zagranicy – w tym z: Anglii, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Włoch. Ze strony polskiej uczestniczyły jedynie dwa kluby - z Bielska Białej i Wrocławia. Było zaszczytem i przyjemnością reprezentowanie naszego klubu. Informowałyśmy o naszej roli i działaniach. Ewa Sum w wystąpieniu w języku węgierskim złożyła gratulacje organizatorkom i przedstawiła nasz klub. Spotkało się to z bardzo pozytywnym odbiorem. Szczególnie blisko zintegrowałyśmy się z klubem wrocławskim, znanym z niedawnego świetnego spotkania we Wrocławiu także z udziałem wielu gości z zagranicy.
Organizacja i atmosfera spotkania były znakomite. Nasze węgierskie Siostry przygotowały rewelacyjną oprawę turystyczną. Zwiedzanie urzekająco pięknego Budapesztu, wycieczka statkiem po Dunaju, „Gala Dinner” w zabytkowym monumentalnym gmachu Węgierskiej Akademii Nauk. Serwowano znakomite potrawy i wina węgierskie, z perfekcyjną obsługą. Mistrzowska węgierska orkiestra kameralna grała także ogniste czardasze. Był również pokaz słynnych tańców węgierskich, a następnie wspólna zabawa z udziałem występujących artystów. Całość – na najwyższym poziomie. Wszystko to sprzyjało wzajemnej integracji, wymianie wiedzy i doświadczeń w naszej szlachetnej działalności na rzecz kobiet i dziewczyn. Nawiązaniu cennych kontaktów międzynarodowych.
Z najlepszymi pozdrowieniami Teresa Studencka, Ewa Sum i Anna Szabert
1 października Na Święcie Dyni i Jarzębiny w cieszyńskim klubie SI
16 września Wykład dr Jacka Proszyka
Na zaproszenie Doroty Wiewióry Przewodniczącej Gminy Żydowskiej w Bielsku Białej w16 września 2016 roku byłyśmy z wizytą w siedzibie Gminy Żydowskiej w Bielsku Białej przy ul. 3 Maja i wysłuchałyśmy referatu dr Proszyka. Pan dr Jacek Proszyk, znany bielski historyk i religioznawca, specjalista od judaików w bardzo interesującym wykładzie przedstawił nam historię społeczności żydowskiej w Bielsku i jej znaczenie w życiu miasta. Podkreślił, że początek osadnictwa żydowskiego w Bielsku datowany jest na połowę XVII wieku, a w latach międzywojennych ubiegłego wieku ludność żydowska w Bielsku stanowiła prawie 20% mieszkańców. Pan dr Proszyk przedstawiając historię bielskich Żydów podkreślał, iż już w XIX wieku cechował ich wyjątkowy liberalizm i zasymilowanie z niemiecką ludnością miasta. Lata międzywojenne XX wieku to powstanie aktywnie działających bielskich oddziałów organizacji syjonistycznych. Wybuch II wojny światowej zmienił całkowicie życie miasta. Większość Żydów deportowano do ZSRR. W roku 1941 w Bielsku powstało getto, zlikwidowano je w czerwcu 1942 roku. Po wojnie do Bielska i Białej powrócili Żydzi. W chwili obecnej w mieście istnieje samodzielna Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej, należąca do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich (ZGWŻ) oraz działa oddział Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Żydów w Polsce.
Po wykładzie i krótkiej dyskusji przeszłyśmy do sali modlitwy, gdzie miałyśmy okazję zobaczyć z bliska przedmioty
związane z religią żydowską, takie jak:
Miłą niespodzianką, było przekazanie nam przez panią Dorotę Wiewiórę zaproszenia na prelekcję pisarki Belli Szwarcman-Czarnoty pt Żydowska kobieta w tradycji i wbrew tradycji
To było bardzo udane i bardzo interesujące spotkanie. Jesteśmy bardzo wdzięczne Pani Przewodniczącej za zaproszenie nas go Gminy i za bardzo serdeczne
przyjęcie.
8-10 lipca 2016 Spotkanie governorek
Federacji Europejskiej Soroptimist International w Sofii
W dniach 8-10 lipca 2016 w Sofii odbyło się spotkanie governorek federacji Europejskiej Soroptimist International.
W skład polskiej delegacji wchodziły: Anna Wszelaczyńska, wiceprezydentka SIE oraz Katarzyna Brykowicz i Krystyna Święcicka-Wójcik,
jako governorki.
Relacja z tego spotkania zamieszczona jest w zakładce Spotkanie governorek Federacji Europejskiej
12 maja Majowe zebranie w ogrodzie Oli
Na majowe zebranie klubu Ola zaprosiła nas do swojego pełnego kwiatów i wspaniałej zieleni ogrodu. Majowe zebranie w pięknym ogrodzie Oli to nasza klubowa tradycja, a ogród Oli nieodmiennie wzbudza nasz podziw.
W tym roku siedząc pod kwitnącymi bzami gorąco dyskutowałyśmy o przygotowaniach do czerwcowej uroczystości 25-cia klubu.
Olu, serdecznie dziękujemy za gościnę, a Twojemu mężowi za pyszne, upieczone na grillu kiełbaski.
W kwietniu nasze cztery przedstawicielki uczestniczyły w bardzo ciekawej i bardzo sympatycznej imprezie organizowanej cyklicznie przez Klub SI NIKE w Katowicach - Wielkiej Gali wręczenia nagrody Czarnej Perły.
Imprezami towarzyszącymi Gali była wizyta w Muzeum Historii Śląska, uroczysty obiad, spektakl Ożenek w wykonaniu artystów Teatru Śląskiego oraz niedzielny poranek symfoniczny w NOSPR.
W roku 2016 laureatką nagrody została wspaniała artystka kostiumolog Barbara Ptak.
Dziękujemy za zaproszenie na to wyjątkowo interesujące spotkanie.
Dochód z balu przeznaczony będzie na cele charytatywne Klubu: dla stypendystek Klubu oraz dla dzieci z Zespołu Szkól Specjalnych im. K. I. Gałczyńskiego w Bielsku-Białej i Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 17 w Bielsku-Białej.