W sobotę, 18 grudnia 2021 r. w galerii handlowej Gemini Park w Bielsku-Białej odbyła się się IX edycja Pikniku Organizacji Pozarządowych. Podczas targów świątecznych promowane były lokalne podmioty ekonomii społecznej oraz ich produkty i usługi.
Nasz klub skorzystał z zaproszenia i miał na targach swoje stoisko. Wśród wielu stoisk, nasze wyróżniało się kolorowymi strojami naszych "ekspedientek"
Na stoisku oferowałyśmy stroiki świąteczne oraz świąteczne wypieki przygotowane przez członkinie klubu. Osobom zainteresowanym naszym stoiskiem przekazywałyśmy również ulotkę z
informacjami o naszym klubie.
Uczestniczenie w jarmarku było dla nas ważnym doświadczeniem zaistnienia wśród wielu bardzo ciekawych inicjatyw społecznych.
25 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Od 29 lat tego dnia rozpoczyna się światowa kampania Orange the World, czyli 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć, akcja trwa do 10 grudnia tj Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka dla podkreślenia, że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowieka, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka.
Jak co roku 25 listopada bielski klub Soroptimist International aktywnie włączył do tej kampanii.
Symbolem kampanii jest kolor pomarańczowy, dlatego w ciągu tych 16 dni most na Białce na ul. 11 Listopada będzie podświetlony na kolor pomarańczowy, by zwrócić uwagę mieszkańców na problemy związanie z przemocą. 25 listopada członkinie klubu na moście rozdawały ulotki informacyjne i w bezpośrednich rozmowach z mieszkańcami starały się uświadomić wciąż znaczną skalę zjawiska, jakim jest przemoc w rodzinie. W bielskich bibliotekach zawisły plakaty informujące o kampanii.
W Radio Bielsko, na zaproszenie redaktor Joanny Wieczorek nasza klubowa koleżanka Natalia Sobieszczuk mówiła o celu kampanii i podejmowanych przez klub działaniach - https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/most-podswietlony-bedzie-na-pomaranczowo/50099
Również w Magazynie Samorządowym z 3 grudnia 2021 r. znajduje się obszerny artykuł dotyczący naszej akcji Stop przemocy wobec kobiet https://ms.bielsko-biala.pl/aktualnosci/1/swiat-na-pomaranczowo
Od listopada 2021 r. rozpoczęły się półroczne kursy języka polskiego, które zorganizowałyśmy dla kobiet z Ukrainy i Białorusi pracujących w Bielsku i okolicy. W chwili obecnej uruchomiłyśmy kurs na poziomie podstawowym (A1) oraz kurs na poziomie średnim (B1). Kursy finansowane są z pieniędzy otrzymanych z Federacji Europejskiej SI w ramach Action Fund. Z otrzymanych środków pokrywamy koszt wynajmu sal, płace lektorek oraz koszt podręczników, a klub ze swoich środków pokrywa indywidualne korepetycje z języka polskiego dla trzech dziewczynek, uczennic szkoły podstawowej.
W kursach uczestniczy 50 kobiet.
Staraniem Prezydentki Unii Klubów Polskich Kariny Mostowik i obu Wiceprezydentek Katarzyny Piszczako-Pałasz i Magdaleny Szkarłat-Meszczyńskiej 6 listopada 2021 r. odbyła się w trybie on-line uroczysta konferencja poświęcona 30-leciu soroptymizmu w Polsce. Celem konferencji było podsumowanie dotychczasowej pracy naszych klubów SI i wskazanie zadań czekających nas w latach następnych. W studio, z którego prowadzona była transmisja były przedstawicielki klubów z calej Polski, a pozostałe soroptymistki uczestniczyły w konferencji siedząc przed ekranem komputerów w małych grupach klubowych,
Konferencja mimo trybu on-line była bardzo ciekawa i sprawiła uczestniczkom zarówno tym w studio jak i tym przed ekranami dużo satysfakcji. Referat Prezydentki Kariny Mostowik przypominający historię powstania naszych klubów oraz Unii Klubów Polskich oraz jej prezydentek było dla nas bardzo miłym wspomnieniem. Miło było nam tym bardziej, że klub w Bielsku Białej powstał jako drugi w Polsce (pierwszym klubem był klub w Warszawie) i też działamy już 30 lat.
W ramach konferencji każdy z klubów polskich przygotował pięciominutowy film o swoich członkiniach, o działaniach i osiągnięciach. Usłyszałyśmy więc o najciekawszych klubowych projektach, o naszych soromarzeniach i o tym, czym jest dla nas soroptymizm i jakie ma znaczenie w naszym życiu. Przed każdym filmem parę słów wprowadzenia mówily prezydentki danego klubu. Film onaszym klubie zapowiadała nasza Prezydentka Maria Skrobol.
Gośćmi szczególnymi konferencji była Carolien Demey Prezydentka Federacji Europejskiej Soroptimist International w kadencji 2021-2023, która w krótkim wywiadzie opowiedziała nam o sile światowego głosu Soroptimist International oraz Anna Wszelaczyńska Prezydentka Federacji Europejskiej Soroptimist International w ubiegłej kadencji (lata 2019 – 2021) w swoim wystąpieniu poruszyła sprawę bardzo ważną dla wszystkich polskich soroptymistek, jakim jest zapowiedź wypowiedzenia przez Polskę Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, potocznie nazywanej konwencją stambulską.
W spotkaniu wzięły też udział zaproszone cztery prelegentki.
Dr Joanna Bagniewska zoolog, specjalizująca się w ekologii behawioralnej, pracująca na Brunel University London, która w dowcipny sposób przedstawiła nam siłę płci żeńskiej w świecie zwierzą.
Dr Małgorzata Tkacz-Janik specjalistka ds. dziedzictwa niematerialnego w Instytucie Korfantego w Katowicach , Ula Kijak reżyserka, aktywistka; dra sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych oraz Katarzyna Szota-Eksner dyplomowana joginka zapoznały nas z technikami manipulacji często stosowanymi wobec kobiet ,oryginalną i zabawną graficzną pomocą pozwalającą na unikanie manipulacji były pokazane Karty mocy.
To była ciekawa podróż przez 30 lat polskiego soroptymizmu. Dała nam poczucie satysfakcji i radości z bycia soroptymistką, a przede wszystkim konferencja jest wspaniałym impulsem do dalszej soroptymistycznej działalności.
W słoneczne wrześniowe popołudnie członkinie Klubu SI w Bielsku-Białej w zielonej scenerii Ogrodów Kapiasa spotkały się na podwójnej uroczystości. W roku 2021 minęło 30 lat od założenia
klubu bielskiego i równocześnie
we wrześniu kończy się dwuletnia kadencja dotychczasowej Prezydentki.
Piękne otoczenie, ciekawe aranżacje ogrodowe i radość ze spotkania spowodowały, ze nastrój zebrania był wyjątkowo serdeczny i miły.
Wagę jubileuszowego zebrania podkreśliła tradycyjna ceremonia zapalania świec – Prezydentka-Elektka zapaliła świecę za pomyślność Klubu SI w Bielsku – Białej, Agnieszka Rozwadowska zapaliła świecę za rozwój Unii Klubów Polskich, Władzia Czechowska zapaliła świecę za działania Federacji Europejskiej SI, Natalia Sobieszczuk za działania wszystkich soroptymistek na świecie na rzecz pokoju.
Odchodząca Prezydentka Ewa Sum przedstawiła zebranym krótkie sprawozdanie z ze swojej działalności. Jej kadencja przypadła na bardzo trudny okres pandemii. Lęk przed choroba przyczynił się do zmniejszenia aktywności w wielu dziedzinach życia społecznego. Obowiązujące nas ograniczenia sanitarne spowodowały, że comiesięczne zebrania klubowe od marca 2020 roku odbywały się jedynie w formie spotkań on-line. Kontynuowany był program stypendialny dla utalentowanych uczennic szkoły muzycznej, lecz trzeba było zrezygnować z organizacji koncertu świątecznego w roku 2020 oraz balu w karnawale roku 2021. Ważną sprawą jest jednak to, że mimo ograniczeń i związanych z tym trudności, więzy przyjaźni łączące członkinie klubu pozostały nadal bardzo silne, co odczuwałyśmy wszystkie w trakcie spotkania.
Przy zapalonych świecach nastąpił uroczysty moment wręczenia insygniów Marysi Skrobol jako nowej Prezydentce naszego klubu, a tym samym był to moment rozpoczęcia jej działań w roli prezydentki.
Marysiu, serdecznie Ci gratulujemy wyboru i życzymy jako nowej Prezydence sił do pracy na rzecz naszej organizacji, znajdowania radości w naszych wspólnych działaniach i wytrwałości w prowadzeniu spraw klubowych, gdyż przed klubem stoi duże wyzwanie w postaci wypełnienia zadań otrzymanego z Federacji grantu na rzecz kobiet z Ukrainy i Białorusi, które pracują w naszym rejonie. Jako członkinie klubu będziemy współdziałały i mocno wspierały wszystkie Twoje inicjatywy
Prezydentka - Elektka w imieniu całego klubu podziękowała Ewie za włożoną pracę i jej starania oraz przekazała jej od członkiń skromny upominek.
30-lecie Klubu było doskonałą okazją do wspomnień, ułatwiał to kącik zaaranżowany przez Anię Plater. Oryginał aktu powołania klubu, klubowe artefakty i grube, pełne starych fotografii kroniki budziły duże zainteresowanie wśród uczestniczek zebrania. Bardzo ciekawym akcentem okazała się książka zawierająca opis początków klubu, którą napisała i własnym sumptem wydała Beata Mikuszewska.
Pod czas tego wyjątkowego spotkania towarzyszył nam operator, który nagrywał ważniejsze fragmenty spotkania oraz wypowiedzi członkiń klubu związanych ich aktywnością klubową. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstanie film o pracy naszego klubu, który to film chcemy przekazać do Unii Klubów Polskich jako dokumentację naszych poczynań.
Radość sprawiły nam jubileuszowe życzenia, które otrzymałyśmy z UKP oraz z klubów w Polsce, Walii i Szkocji.
Kulminacją wspaniałego wieczoru były fajerwerki, błyszczące sztuczne ognie oraz przepiękny i bardzo
smaczny
TORT SOROPTYMISTYCZNY
Obowiązujące na całym świecie ograniczenia związane z pandemią zmusiły nas do zrezygnowania z bezpośrednich spotkań klubowych. Od maja 2020 roku nasze comiesięczne spotkania odbywają się jako spotkania on-line i traktujemy je już jako prawie normalne.
Rok 2021 rozszerzył zakres spotkań internetowych na spotkania ogólnopolskie i spotkania zagraniczne.
Wizyty internetowe w domach członkiń z zaprzyjaźnionych klubów okazały się udane, wyjątkowo sympatyczne i bardzo ciekawe.
Warto je będzie kontynuować .