ROK 2018

21 grudnia

Tradycyjnie otrzymałyśmy zaproszenie na spotkania jasełkowe w dwóch szkołach specjalnych , którym pomagamy. To cudowne, bardzo piękne  spotkania, które dla nas są wzruszającym preludium  do Świąt Bożego Narodzenia.

 


13 grudnia


 W niedzielę, 16 grudnia 2018 r. w sali koncertowej bielskiej szkoły muzycznej, odbył się organizowany corocznie przez Klub SI w Bielsku – Białej  dla przyjaciół i sympatyków klubu Koncert Świąteczny.  Bardzo urozmaicony i ciekawy program koncertu przygotowała pani Hanna Górny-Janas, a wykonawcami koncertu były stypendystki klubu oraz uczniowie ZPSM im Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

 

Niedzielne spotkanie było wyjątkowo miłe.  Świąteczne pierniczki czekające  u wejścia do sali koncertowej, serdeczne powitanie gości przez Prezydentkę Klubu Urszulę Machowską,  ciekawy program i piękna gra artystów sprawiły, że było bardzo świątecznie i bardzo radośnie.

 

Występy wszystkich młodych muzyków spotkały się z aplauzem publiczności.  Zachwyciło wirtuozerskie wykonanie  przez Kamilę Piechę utworu Larghetto Andrzeja Krzanowskiego, kompozytora, którego specjalnością była muzyka na akordeon, a który był urodzony w Bielsku - Białej. Za kwintesencję melodyjności  I uroku można uznać przepiękne wykonanie Introdukcji I Allegro Maurice’a Ravela  i części trzeciej Historii tanga Astora Piazzoli przez  Amelię Tokarską I Jesse Reis’a.   Bardzo emocjonujący  był występ  saksofonistki Marty Wajdzik,

zarówno  jako solistki,  jak i kompozytorki utworów, które prezentowała wraz z rewelacyjnym  jazzbandem.  Nastrojowa piosenka Love for Christmas pani Hanny Górny – Janas wprawiła wszystkich w świąteczny nastrój , a kończące koncert kolędy w wykonaniu kwartetu góralskiego stanowiły doskonale zaproszenie do składania świątecznych życzeń.

 

Jesteśmy  bardzo wdzięczne wszystkim uczestniczącym w koncercie muzykom za podarowane nam piękne chwile i bardzo im za to dziękujemy. Dziękujemy serdecznie pani Hannie Górny - Janas  za przygotowanie koncertu, Natalii Gajowniczek i Bolko Zgierskiemu za konferansjerkę, a przybyłym  na koncert gościom za przyjęcie naszego zaproszenia i udział w koncercie.

 

25 listopada

 Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet

 Pomarańczowy kolor stał się modny. I my również w tym kolorze rozpoczynamy 16-dniową kampanię, wspierającą działania przeciw przemocy wobec kobiet i dziewcząt. KAŻDEJ PRZEMOCY. Reagujmy na nią, nie bądźmy obojętni. Jest to światowy problem nas wszystkich, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

STOP DLA PRZEMOCY WOBEC KOBIET!

 W centrum handlowym Sarni Stok 24 listopada 2018 roku, w przededniu Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet członkinie klubu, pod logo Soroptimist International rozdawały ulotki i częstowały mandarynkami. W ten sposób włączyłyśmy się w światową kampanię wspierającą działania przeciw przemocy wobec kobiet. Nasze ulotki zawierały informacje dotyczące form przemocy oraz pełną listę adresów instytucji działających w naszym mieście, w których można szukać wiedzy i wsparcia w sytuacjach trudnych, zarówno w rodzinie jak i w miejscu pracy czy szkole. Kobiety reagowały bardzo pozytywnie, zarówno ulotki jak i mandarynki rozeszły się błyskawicznie. Mamy nadzieję, że uda nam się zwrócić uwagę na to destrukcyjne zjawisko i uświadomić, że istnieją organizacje w których można zawsze znaleźć pomoc.


Konkurs plastyczny dla dzieci NARYSUJ, NAMALUJ NIEPODLEGŁĄ

20 listopada odbyła się gala podsumowująca nasz konkurs plastyczny NARYSUJ, NAMALUJ NIEPODLEGŁĄ. W uroczystości wzięli udział  z finaliści konkursu,  i Dyrektorzy Szkół:: Zespołu Szkól Specjalnych im Gałczyńskiego, Szkoły Podstawowej nr 17 Specjalnej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Szkoły dla Dzieci Słabosłyszących, Niesłyszących i z Afazją im M. Góralównej oraz członknie Klubu SI w Bielsku-Białej.

 

 

 

 

Na spotkaniu zwycięzcom konkursu zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe, autorzy prac wyróżnionych otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia.Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali  dyplomy pamiątkowe  i słodycze.


Mała Akademia Rozwoju Osobistego

22 października. Spotkanie z cyklu Zdrowie Kobiety

Nasze kolejne spotkanie z cyklu Zdrowie kobiety, które prowadziła dr Maria Skrobol poświęcone było profilaktyce. Pani Maria Skrobol zapoznała nas z  podstawowymi  badaniami  jakie powinnyśmy okresowo wykonywać, by ewentualne zmiany chorobowe  w naszym organizmie wykryć w miarę wcześnie.  Pani doktor, a warto zaznaczyć, że jest ona soroptymistką, członkinią naszego klubu omówiła szczególnie ważne dla nas kobiet zasady samobadania piersi oraz  Kodeks Walki z Rakiem. Szczegółowe informacje dotyczące badań profilaktycznych oraz Kodeks Walki z Rakiem zamieszczone są w załączniku.


Nowy Zarząd Unii Klubów Polskich

 

13 października w Unii Klubów Polskich Soroptimist International funkcję prezydentki na dwuletnią kadencję objęła Katarzyna Brykowicz. 

 

Kasia jest członkinią naszego bielskiego Klubu.

Kasiu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji soroptymistycznych planów. Możesz na nas liczyć!

Pełny skład nowego Zarządu Unii podany jest w załączniku ZARZĄD


12, 13 i 14 października 10 członkiń naszego bielskiego klubu brało udział w pięknym, jesiennym i słonecznym weekendzie  soroptimistycznym zorganizowanym przez Pierwszy Warszawski  Klub  pod hasłem Demokracja jest kobietą z okazji 100 rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Weekend soroptymistyczny był dla nas wydarzeniem  bardzo interesującym i bardzo  ważkim. W piątek miałyśmy okazję zwiedzić budynek sejmu i zapoznać się z jego historią oraz spotkać się i porozmawiać z wicemarszałek Sejmu panią Małgorzatą Kidawą –Błońską oraz  z wicemarszałek sejmu panią Barbarą Dolniak. W sobotę wysłuchałyśmy referatów dotyczących praw kobiet i możliwości korzystania z tych praw w praktyce  wygłoszonych przez Annę Rosner, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, Annę Błaszczak-Banasiak, Monikę Płatek, Ewę Lisowską i  Kamilę Gasiuk-Pilhowicz. Na wieczornym uroczystym bankiecie żywo omawiałyśmy poruszone w referatach problemy.


22 września.  Piknik na pożegnanie lata

W niedzielę 23 września o godzinie 3.54 słońce osiągnęło punkt równonocy jesiennej, a my już w sobotę  żegnałyśmy lato na tradycyjnym pikniku. W tym roku wybrałyśmy się do Bystrej, małej miejscowości w pobliżu Bielska-Białej. Bystra  lata świetności ma już za sobą, kiedyś była kurortem do którego  przyjeżdżano leczyć choroby płuc, obecnie powoli staje się podmiejska dzielnicą Bielska.  W Bystrej mieszkają dwie członkinie klubu. Zaczęłyśmy piknik od kawy i ciastka w mieszkaniu Joanny, mieszkającej po sąsiedzku z Fałatówką.  Wizyta w Fałatówce, czyli w biograficzno-artystycznym Muzeum Juliana Fałata była naszym głównym punktem piknikowego programu.

Muzeum to znajduje się w  Bystrej, w dawnym domu  artysty zwanym popularnie Fałatówką. Tutaj malarz spędził kilkanaście lat życia. Fałat zamieszkał w willi wraz z żoną i trójką dzieci w 1910 roku, tutaj też umarł 10 VII 1929 roku i jest pochowany na bystrzańskim cmentarzu.

 

Wizyta w muzeum okazała się bardzo ciekawa.  To, że Julian Fałat był w wspaniałym akwarelistą wiedziałyśmy wszystkie, ale  dopiero w muzeum słuchając  bardzo interesującej relacji pani kustosz Ewy Kubieniec, uświadomiłyśmy sobie , że był  dużej rangi  malarzem, doskonałym organizatorem,  twórcą  nowoczesnego kształcenia artystycznego, człowiekiem o dużej potrzebie działania, który  mając 62 lata udaje się na front w charakterze dokumentalisty, bo taka jest potrzeba chwili. Zapamiętamy jego motto życiowe „Potrzebny tu jestem dla dobra naszego kraju".


Mała Akademia Rozwoju Osobistego

23 sierpnia. Spotkanie z panem Jackiem Małeckim, fizjoterapeutą

23.08.2018 r.  w Domu Kultury w Lipniku spotkałyśmy się ze specjalistą z zakresu fizykoterapii panem mgr Jackiem Małeckim.

 

To było nasze kolejne spotkanie z cyklu “Zdrowie Kobiety” Tym razem poświęcone układowi kostno-ruchowemu.

Problem z kręgosłupem  staje się coraz powszechniejszy i dotyka nie tylko osoby w dojrzałym wieku, ale również młodzież i dzieci. Zainteresowane poprawą własnej sprawności zaprosiłyśmy na spotkanie pana Jacka Małeckiego, który jest fizykoterapeutą w  Centrum Rehabilitacji MEDICO i jako jedyny w Bielsku-Białej  stosuje metodę P-DTR( Proprioceptive-Deep Tendon Reflex)1).

Pan Małecki przygotował dla nas specjalną prelekcję, na której przekazał nam podstawowe informacje o układzie kostno-ruchowym, jego ścisłym powiązaniu z innymi organami wewnętrznymi oraz  wiele cennych informacji i porad dotyczących prawidłowej postawy i poprawnego ruchu. Zwrócił uwagę na bardzo często popełniane przez nas błędy, gdy chroniąc bolący kręgosłup, biodro lub kolano bezwiednie przyjmujemy postawę ochroną bolących miejsc i obciążamy nadmiernie inne partie ciała, które z czasem  też zaczną nam doskwierać. Podkreślił, że częstym błędem obciążającym kręgosłup jest nawyk  bezwiednego garbienia się. Pan Małecki przekazał nam kilka prostych rad, które powinnyśmy zastosować, aby chronić nasz kręgosłup i stawy.

Po prelekcji był też czas na pytania i odpowiedzi. Sprawy poruszone w trakcie wykładu przez fizykoterapeutę spotkały się w wielkim zainteresowaniem. Niektóre z uczestniczek zaraz po spotkaniu planowały indywidualne konsultacje w Centrum Rehabilitacji MEDICO u pana Małeckiego.

 


1 lipca  Piknik dziecięcy na Kabatach

W niedzielę  na Kabatach w Żywcu odbył się piknik dziecięcy. Był kataryniarz, było przeciąganie liny, był szczudlarz ziejący ogniem, nie zabrakło wielkich baniek mydlanych. Była też niespodzianka, prawdziwy rockowy zespół z perkusją i gitarami. Przyjechał burmistrz,  od razu zadzwonił do Miejskiego Domu Kultury, by na Kabaty dwa razy w tygodniu wysyłali instruktorów i robili coś dla dzieciaków. Nasz klub był jednym ze sponsorów pikniku.

 


23 czerwca  Monodram macierzyński: Mamy problem

W sobotę 23 czerwca 2018 r. gościłyśmy w Bielsku-Białej aktorkę, improwizatorkę, instruktorkę teatralną w jednej osobie – panią Magdalenę Bochan-Jachimek. Aktorka wystąpiła u nas w spektaklu „Mamy problem. Monodram macierzyński”.

Mamy problem opowiada o pierwszych dniach macierzyństwa i związanych z nimi trudnymi dla młodej matki sytuacjami, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić.

Monodram w wykonaniu pani Magdaleny Bochan - Jachimek był jednocześnie zabawny i wzruszający. Doskonale zagrany, wymagający od aktorki dużego wysiłku spektakl bardzo się podobał zaproszonym przez nas gościom.

Miło nam również poinformować, że pani Magdalena Bochan-Jachimek jest  beneficjentka Programu Grantowego Soroptimist International - Gdańsk "Bank Ambitnych Kobiet" w ramach którego otrzymała grant na realizację monodramu "Mamy Problem".

 

 


19 maja Walne Zgromadzenie Unii Klubów Polskich

19 maja 2018 r. w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Unii Klubów Polskich.

 

Na Zgromadzeniu zostały wybrane władze Unii na kadencję 2018-2020.

 

Prezydentką Unii od października 2018 będzie Katarzyna Brykowicz z Klubu w Bielsku-Białej, Wiceprezydentkami  zostały Karina Mostowik z Pierwszego Klubu Si w Krakowie i Bożena Czekańska-Mirej z Klubu Katowice Silesia.

 

Mała Akademia Rozwoju Osobistego

12 kwietnia Prelekcja na temat podstawowych zasad zdrowego odżywiania się

Rozpoczynamy w naszym klubie  cykl spotkań edukacyjnych Kobiety-Kobietom. Pierwsze spotkanie z tego cyklu zorganizowałyśmy 12 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych i było ono poświęcone podstawowym zasadom zdrowego odżywiania. Na spotkanie zaprosiłyśmy rodziców uczniów tej szkoły, a prelekcję przygotowała i wygłosiła członkini naszego klubu dietetyczka Ewa Sum.

 

Od dawna wiadomo, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważna dla prawidłowego wzrastania oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych. Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić także do bardziej prozaicznych problemów, takich jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji uwagi. Odpowiednie, zdrowe żywienie jest często podstawową metodą leczenia wielu chorób, zalecaną również wówczas, gdy  konieczne jest już stosowanie leków. W dzisiejszych czasach w Polsce dużym problemem są choroby przewlekłe rozwijające się z powodu przejadania się, czego konsekwencją jest nadwaga i otyłość, oraz towarzyszące im zaburzenia metaboliczne.

 

Prelekcja przygotowana przez Ewę była bardzo ciekawa, a informacje były przekazane w przystępny i zrozumiały  sposób.


Projekt klubowy: Przygotowanie młodych wolontariuszek do  pracy z dziećmi niepełnosprawnymi

20 czerwca 2018 r. uroczystym piknikiem w pięknym parku Ośrodka zakończyłyśmy  projekt, który miał na celu przeszkolenie wolontariuszy – rekrutowanych spośród młodzieży gimnazjalnej  i przygotowanie ich do współpracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Projekt ten  jest wpisany  w strategiczny cel naszej organizacji Soroptimist International jakim jest podnoszenie wiedzy i umiejętności. Na przygotowaniem tego projektu pracowałyśmy od II kwartału 2017 r., a na jego realizację otrzymałyśmy wsparcie finansowe Federacji Europejskiej SI.

 

Start projektu  nastąpił w grudniu 2017 r. Od 1 grudnia 2017 r.  do 30 maja 2018 na terenie Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży  Zameczek Polskiego Związku Niewidomych  w  Rudołtowicach prowadzone były  zajęcia w formie warsztatów dla dziewcząt i kobiet, które zadeklarowały chęć pracy jako wolontariuszki. Szkolenie to zainteresowało sporą grupę młodych kobiet - na kurs zgłosiło się 165 osób. Certyfikaty ukończenia kursu otrzymało 88 osób.

 

Początek pikniku to część oficjalna spotkania. Serdeczne słowa podziękowania skierowały do wolontariuszek  dyrektorka Ośrodka  pani Beata Brom oraz Prezydentka  naszego klubu Urszula Machowska. Prezydentka wręczyła  wszystkim młodym kobietom, które pilnie uczestniczyły w zajęciach i warsztatach praktycznych  certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu. O tym, że szkolenie to było ważne nie tylko dla jego uczestniczek, ale także dla dyrekcji szkół, z których rekrutowały się dziewczyny, świadczy fakt, że dyrektorzy szkół, z których rekrutowały się wolontariuszki przyjechali również do Rudołtowic.

 

 Więcej...

Dzieci i Młodzieży

Po części oficjalnej rozegrano grę terenowa przygotowaną dla młodzieży przez pracowników Ośrodka i zaproszono wszystkich na pieczone na grilu kiełbaski i na ciasta przygotowane przez członkinie klubu.  Atmosfera pikniku była bardzo miła i serdeczna, co widać na naszych zdjęciach, ale młode wolontariuszki nawet przy zabawie nie zapomniały o swoich podopiecznych i udały się z nimi na spacer po parku..


Luty 2018 Bal był udany i teraz miło go wspominamy......