Rok 2014


7 grudnia Świąteczny Koncert stypendystek klubu


7 grudnia 2014 rok w sali koncertowej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej odbył się tradycyjny świąteczny koncert naszych stypendystek.

Na koncercie razem z nami  były siostry z Klubu w Uelzen 


17-19 październik Spotkanie litewskich, niemieckich i polskich soroptymistek w Krzyżowej

W przedostatni weekend października (17-19) w Krzyżowej k. Świdnicy na Dolnym Śląsku, odbyło się spotkanie soroptymistek polskich, niemieckich i litewskich. Trzy z naszych sióstr – Ewa Sum, Ania Szabert i Kasia Brykowicz – wzięły w nim udział.

 

Krzyżowa jest historycznym miejscem, w którym w dawnym majątku hrabiego Helmutha Jamesa von Moltke w czasie II wojny światowej działała jedna z najbardziej znanych niemieckich grup ruchu oporu przeciwko narodowosocjalistycznemu reżimowi hitlerowskiemu - tzw. Krąg z Krzyżowej. Jego członkowie pracowali nad przyszłym kształtem demokratycznych Niemiec, nad odbudową państwa wolnego od faszyzmu, nad odbudową świadomości politycznej, prawa, polityki zagranicznej i gospodarki. Za tę próbę przeciwstawienia się hitlerowskiemu reżimowi zapłacili cenę najwyższą.

 

Gdy 25 lat temu powstała Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego postanowiono przekształcić ten zrujnowany majątek w miejsce, które będzie służyło zbliżeniu Wschodu z Zachodem, budowaniu wspólnej, przyjaznej Europy. I tak się dzieje. W Krzyżowej odbywają się seminaria, warsztaty, konferencje, spotkania młodzieży ze wszystkich niemal krajów europejskich, które służą świadomemu budowaniu przyszłego europejskiego społeczeństwa. Biorą w nich również udział soroptymistki. Klub z Gdańska wraz ze swym partnerskim klubem z Poczdamu od kilku już lat organizują warsztaty dla młodych kobiet, aby pobudzić ich aktywność społeczną, rozbudzić ich zainteresowania, niezależność i zaradność życiową.

 

Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy klubów SI z Gdańska, Berlina i Poczdamu. Wzięło w nim udział ok. 80 sióstr z obu krajów, a także 5 przedstawicielek klubu z Wilna. Celem było pogłębienie wzajemnych relacji pomiędzy soroptymistkami ze Wschodniej i Zachodniej Europy. Atmosfera była bardzo serdeczna – nie musiałyśmy przełamywać żadnych „lodów” i wzajemnie przekonywać się o konieczności porozumienia w tak szybko zmieniającym się świecie. Dyskutowałyśmy natomiast, jaki dzisiaj mają sens idee Kręgu z Krzyżowej – tolerancji, otwartości, wzajemnego poszanowania? Jak je „zaszczepić” młodym ludziom? Zagrożenia odradzającymi się nacjonalizmami ciągle są i niestety często dają o sobie boleśnie znać. Jak czerpiąc z dziedzictwa przeszłości młodzi ludzie mają budować swoją przyszłość? Dyskusje były bardzo burzliwe – przed nami wiele pracy, bo nic nie jest nam dane raz na zawsze.

 

 Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowuje się do obchodów dwudziestopięciolecia Mszy Pojednania pomiędzy narodami polskim i niemieckim, która miała miejsce właśnie w Krzyżowej w listopadzie 1989 roku. Wzięli w niej wówczas udział premier Polski Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmuth Kohl.


 9 marca Nowy klub zaprzyjaźniony z nami

Nawiązałyśmy bliską współpracę z niemieckim klubem SI w Uelzen w Dolnej Saksonii.

Po kilkumiesięcznej wymianie korespondencji wszystkim formalnościom stało się zadość i nasze więzy przyjaźni zostały potwierdzone przez Federację Europejską SI. Z dniem 9 marca 2014 odnotowano ten fakt w oficjalnym rejestrze Federacji.

Inicjatywa wyszła z klubu w Uelzen, gdy podczas Kongresu SIE w Berlinie, ówczesna wiceprezydentka klubu w Uelzen, Claudia Lindner, zaproponowała naszym reprezentantkom taką współpracę. Klub w Uelzen powstał w 2000 roku i liczy 30 członkiń. Odwiedziłyśmy siostry w Uelzen w lipcu 2014. Bardzo serdecznie i ciepło zostałyśmy przyjęte; czułyśmy się „jak w domu”. I dlatego z radością oczekujemy przyjazdu sióstr z Uelzen, które zapowiedziały odwiedziny w dniach od 7 -10 maja br. 

Uelzen jest powiatowym miastem w kraju związkowym Dolnej Saksonii, liczy ok. 35 tys. mieszkańców, położone nad rzeką Ilmenau i kanałem Elby, między Hamburgiem i Hanowerem. Miasto założone w 1277 roku, w Średniowieczu było czynnym członkiem Ligi Hanzeatyckiej. Położone na skraju wrzosowisk, które uznane zostały za Park Natury. Dziś słynie z produkcji cukru. Jednym z ciekawszych zabytków jest dworzec kolejowy odrestaurowany na Expo 2000 przez słynnego austriackiego artystę Friedensreicha Hundertwassera, trochę w stylu Gaudiego.

 


5 marca Spotkanie się z polską misjonarką pracującą w sierocińcu w Gwatemali

 

Na nasze comiesięczne spotkanie zaprosiłyśmy młoda kobietę pracująca na misji w Gwatemali. Usłyszałyśmy od niej bardzo ciekawy wyklad na temat warunków pracy w sierocińcu prowadzonym przez misjonarki katolickie, a po prelekcji gorąco dyskutowałyśmy o pracy na misjach.


15 lutego   Kostiumowy Bal Charytatywny  Karawana na Jedwabnym Szlaku 

 

Bal Karawana na Jewabym Szlaku był wyjątkowy, pomysłowe i ciekawe stroje naszych gości, dobra muzyka i przysmaki chińskiej kuchni składały się na całonocną wspaniałą karnawałową zabawę.