11.12.2022 r. Koncert Świąteczny

 

 

 

 

Po dwuletniej przerwie  spowodowanej pandemią i związanymi z nią ograniczeniami,  w grudniową, śnieżna niedzielę stypendystki klubu oraz dwoje młodych gości z Ukrainy przygotowały dla nas oraz dla przyjaciół i sympatyków naszego Klubu piękny koncert.

Mimo niesprzyjających warunków pogodowych goście zjawili się licznie i z ogromną przyjemnością wysłuchali gry młodych i bardzo młodych muzyków.

Grudniowe spotkanie było również okazją do  podziękowania za wsparcie jakie okazują klubowi nasi sympatycy oraz złożenia sobie serdecznych życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 


 

 

Odrębne podziękowania chcemy przekazać pani  Milenie Szczupak. Była naszą stypendystką od 2015 roku. Każdego roku grała dla nas na Świątecznym Koncercie. Nie zapomniała o nas i w tym roku, chociaż jest już studentką Akademii Muzycznej im Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wzięła udział w naszym koncercie i wraz z organistą Krzysztofem Basem pięknie i wzruszająco zagrała dla nas  Bacha: część I z Sonaty g-moll , część II z Sonaty Es-dur i dwa tańce z Sonaty francuskiej h-moll.

 

Pani Mileno bardzo dziękujemy i życzymy wielu artystycznych osiągnięć!

 


 

Orange the World 2022

25.11 - 10. 12.2022 r

 

Kampania:  Soroptymistki przeciwko przemocy domowej  -

kalendarz wydarzeń - kliknij

 

 


18 sierpnia 2022 r. Warsztaty kulinarne, czyli spotkanie z Afgankami

Po przejęciu przez talibów władzy w Afganistanie w sierpniu 2021 r. w Bielsku-Białej osiedliło się kilka rodzin afgańskich. Sytuacja uchodźców nowym kraju nie jest łatwa, nowy język, nowe otoczenie, nowe zwyczaje. Rodzinami afgańskimi opiekują pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w B-B pomagając im w adaptacji w nowych warunkach.

Chcąc aktywnie włączyć się w proces integracji, przygotowałyśmy nowy projekt związany z codziennością, a pozwalający nam, kobietom na wzajemne bliższe poznanie.

 

18 sierpnia 2022 r. Klub SI w B-B zorganizował warsztaty kulinarne, na których afgańskie kobiety przygotowały dla nas typowe potrawy afgańskie.

Na spotkanie z nami przyszły: Fatema, Kamila i Aisha. Wszystkie panie przyjechały wraz z rodzinami do Bielska z Kabulu. Fatema jest matką trojga  małych dzieci - dwóch córek i syna, najstarsza córka ma sześć lat i idzie od września do przedszkola. Kamila ma pięciu synów i córeczkę, dwaj synowie są już pełnoletni.  Bibi Aisha ma czterech synów i 6-miesięczną córeczkę, chłopcy chodzą do szkoły podstawowej.

W spotkaniu brali udział  zaproszeni przez nas goście: pani Monika Gruszczyk z MOPS i wolontariuszka pani Halina Białkowska - opiekujące się na co dzień Afgańczykami, z Klubu SI w Cieszynie przyjechały  sorosiostry: Zosia, Stenia, Danusia i Beata. Gościem honorowym spotkania była członkini Parlamentu Europejskiego i równocześnie Przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia pani Grażyna Staniszewska.

W czwartek popołudniu kuchnia w Willi Sixta wypełniła się gwarem. Panie Afganki z ogromnym zapałem przez trzy godziny gotowały dla nas afgańskie potrawy, a my z ogromną ciekawością zaglądałyśmy im przez ramię i pomagając sobie gestami, dopytywałyśmy o przepisy

Degustacja potraw wypadła znakomicie. Wszystkie potrawy bardzo nam smakowały. Jadłyśmy bolani, czyli pieczone na patelni placki nadziewane warzywnym farszem polane z sosami- jogurtowym lub pomidorowym, prażone ziemniaki z pomidorami i cebulą, upieczony  specjalnie dla nas afgański chleb oraz gabili. Gabili - potrawa, która wzbudziła nasz zachwyt, to ryż basmati z bakaliami i marchewką, mocno przyprawiony między innymi kminem rzymskim. Był jeszcze deser - na deser była baklawa.

Wszystkie potrawy były pyszne, goście zadowoleni, a panie Afganki, chociaż ciężko pracowały, były uśmiechnięte i szczęśliwe. Bardzo zasłużenie nagrodzone zostały brawami. Rozstawałyśmy się w bardzo radosnym nastroju i wierzymy, że na tym jednym spotkaniu się nie skończy.


29 czerwca 2022 r. Spotkanie z siostrami z Cieszyna

Nasze kluby  cieszyński i bielski dzieli zaledwie 40 km,To mała odległość. Korzystając z zakończenia obostrzeń pandemicznych postanowiłyśmy zacieśnić naszą współpracę, zaprosiłyśmy siostry z Klubu cieszyńskiego do Bielska na wymianę doświadczeń. Zaproszenie przyjęte zostało z radością i w czwartek 29 czerwca spotkałyśmy się na starym mieście w miłej kawiarni Happiness Cafe. Cieszynianki opowiedziały o swoich najważniejszych projektach - promowaniu osiągnięć kobiet Śląska Cieszyńskiego, o cieszyńskich balach aniołów, które organizują dla dzieci niepełnosprawnych i o centrum praw kobiet. My pochwaliłyśmy się balami charytatywnymi, stypendiami dla uczennic szkoły muzycznej i szkoleniem dla młodych wolontariuszek. Oba kluby prowadzą działania pomocowe dla Ukrainy, między innymi organizują kursy nauki języka polskiego dla ukraińskich kobiet przebywających w Polsce.

W prowadzonej dyskusji ustaliłyśmy współdziałanie przy organizacji jesiennej kampanii Stop przemocy wobec kobiet, liczymy na obecność sióstr z Cieszyna  na najbliższym koncercie stypendystek klubu,  my chętnie pojedziemy do Cieszyna.

 

 

Tematów, które poruszyłyśmy było dużo, Dwugodzinne spotkanie okazało się za krótkie.

Trudno było nam się rozstać.23 czerwca 2022 r. Powitanie lata we wspaniałym ogrodzie Oli

 Czerwcowe zebranie klubu miało radosny letni charakter. Do swojego przepięknego ogrodu zaprosiła nas Ola. Siedząc wśród zieleni i kwiatów bardzo sprawnie  omówiłyśmy czekające nas w najbliższym czasie zadania - spotkanie z Klubem SI z Cieszyna, pomoc w uzyskaniu stypendium sportowego dla dziewczynki z Ukrainy, przygotowanie podziękowań dla nauczycielek - wolontariuszek, które prowadziły kurs języka polskiego w liceum. Oceniłyśmy prowadzone permanentnie przez Klub działania pomocowe dla Ukrainy,  w tym  stan przygotowań do letniska w Ujsołach oraz przyjęłyśmy z aprobatą propozycję Prezydentki  zorganizowania warsztatów kulinarnych z udziałem dwóch kobiet z Afganistanu.

 

Druga część spotkania miała charakter towarzyski. Ola wraz córką przygotowały małą ucztę, pyszne sałatki, własnoręcznie robione ogórki i pieczone .dla nas na grillu kiełbaski. Czerwcowa solenizantka Władzia upiekła  rewelacyjny tort truskawkowy.  Rozkoszując się ciepłym letnim wieczorem, siedząc przy stole i delektując się smakołykami  lub spacerując po ogrodzie, miałyśmy doskonałą okazję do spokojnych rozmów.


22 czerwca 2022 r. Koniec roku szkolnego i propozycje na wakacje dla kursantek z Ukrainy

 

Za nami koniec roku szkolnego i uroczyste zakończenie kursów języka polskiego dla kobiet z Ukrainy, przed nami wakacje. 

Ostanie w roku szkolnym spotkanie nauczycielek, kursantek i członkiń bielskiego Klubu SI  odbyło się w czwartek w zaprzyjaźnionym Jedwabnym Szlaku.  Spotkanie było jak zawsze  bardzo sympatyczne. Kursantki z pozytywnym wynikiem napisały testy zamykające szkolenie i na spotkaniu z dumą odebrały zaświadczenie o ukończeniu kursu. Zachęcone przez wykładowczynię panią Dorotę Augustyn  przygotowały recytację  wierszy polskich poetów.  Wysłuchałyśmy wierszy Miłosza, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i  zabawnego wierszyka o chorym kotku  Stanisława Jachowicza. Była to dla nas ogromna i wzruszająca  niespodzianka. Dziękujemy!

 

Zakończenie nauki, nie oznacza zakończenia naszych działań. Na wakacje przygotowałyśmy dla chętnych bezpłatny, kilkodniowy wyjazd wypoczynkowy z konwersacją w języku polskim do schroniska  Danielka, w Beskidzie Żywieckim.

 

Zdając sobie sprawę z ogromnego stresu jakiego doświadczają  kobiety z Ukrainy, zaproponowałyśmy  naszym kursantkom możliwość skorzystania z  grupowych i indywidualnych  konsultacji psychologicznych, które będzie prowadziła psycholog pani Alicja Lizurej-Hanula.

 

 


2 maja 2022 r. Wiosenny spacer po Bielsku członkiń klubu i kursantek z Ukrainy

 

W poniedziałek 2 maja  2022 r zaprosiłyśmy nasze ukraińskie kursantki na wspólny wiosenny spacer po Bielsku. Chciałyśmy pokazać im miasto, w którym od niedawna mieszkają. Zaproszenie przyjęte zostało z radością i na miejscu zbiórki pojawiły się nie tylko same kursantki, ale także członkowie ich rodzin.

 

Oprowadzanie po Bielsku powierzyłyśmy wspaniałemu przewodnikowi panu Mirosławowi Ostrowskiemu.

Dzień był słoneczny i ciepły, więc wspólna wędrówka po mieście była bardzo przyjemna, a dzięki panu Mirosławowi także  bardzo ciekawa. Była to okazja do wspólnej rozmowy i praktycznego sprawdzenia postępów w nauce polskiego, a Bielsko pełne wiosennych kwiatów zarówno gościom, jak i nam bardzo się podobało.

Panie Mirosławie, w imieniu swoim i naszych gości bardzo serdecznie dziękujemy za Pana zaangażowanie.

 


31 marca 2022 r. Spotkanie kursantek z Ukrainy i Białorusi z członkiniami klubu, czyli kursów języka polskiego ciąg dalszy

Kursy języka polskiego dla kobiet z Ukrainy i Białorusi organizowane przez nasz klub cieszą się bardzo dużym powodzeniem.

 

31 marca 2022 wręczone zostały kolejne zaświadczenia o ukończeniu kursu podstawowego oraz kursu zaawansowanego. Ku naszemu ogromnemu zadowoleniu duża grupa pań, która ukończyła kurs drugiego stopnia zdając z pozytywnym wynikiem testy i zamierza dalej kontynuować naukę.

 Zgodnie planem stacjonarny kurs dla zaawansowanych rozpocznie się w maju, do tego czasu zajęcia lekcyjne utrwalające dotychczasową wiedzę będą prowadzone w formie on-line oraz w formie spotkań konwersacyjnych. Lekcje języka polskiego bardzo się podobały i obie panie nauczycielki zaskarbiły sobie ogromną sympatię kursantek, więc pod adresem obu pań kierowano bardzo serdeczne i gorące podziękowania,

Zakończenie nauki na kursie było okazję do wspólnego towarzyskiego spotkania kursantek z członkiniami bielskiego klubu.

Zasiadłyśmy w kawiarni Na Jedwabnym Szlaku przy gorącej herbacie i specjalnie upieczonych na tę okazję ciastach i nasze koleżanki z Ukrainy miały okazję opowiedzieć nam o sobie. O swoim rodzinnym mieście, o pracy i o swoich planach. Mimo deszczowego i chłodnego dnia atmosfera w kawiarni była bardzo ciepła i serdeczna. Rezultaty nauki języka polskiego można było zauważyć w żywej rozmowie i dobrym rozumieniu się. Do tego miłego nastroju spotkania przyczynili się również bardzo życzliwi właściciele lokalu, za co jesteśmy im bardzo wdzięczne i dziękujemy w imieniu całego klubu.

Kurs języka polskiego dla kobiet z Ukrainy i Białorusi

 

 

 

To był bardzo dobry pomysł. Kursy  języka polskiego dla kobiet z Ukrainy i Białorusi spotkał się z dużym zainteresowaniem. Na lekcjach frekwencja była duża.  Na zakończenie pierwszego etapu kursu na ostatnie zajęcia zaprosiłyśmy kursantki do kawiarni " Na jedwabnym szlaku". Spotkanie miało miły i świąteczny nastrój, było okazją do serdecznej rozmowy, a kursantki otrzymały stosowne zaświadczenia. 

 

 

Porozumienie o współpracy z TPBBiP

 

 

 

 

 

Z dużą satysfakcją chcemy poinformować  o zawartym przez nasz klub porozumieniu o współpracy z Towarzystwem  Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia w  zakresie  współpracy na rzecz integracji obcokrajowców w Bielsku-Białej.

 

Chcemy korzystać z wzajemnych doświadczeń, wspólnie planować i realizować takie przedsięwzięcia jak nauka języka polskiego czy pomoc w adaptacji  w nowym środowisku, pozytywnie wpłynąć na codzienność rodzin obcokrajowców mieszkających w Bielsku-Białej i całym powiecie.